Facebook

APS Energia kontynuuje dywersyfikację w nowych sektorach

Na koniec marca APS Energia miała do zrealizowania w 2019 roku zamówienia o wartości 46,6 mln zł. W kontraktach przeważają projekty realizowane na rynku krajowym. Grupa szuka szans w nowych segmentach rynku, zamierza rozszerzać kompetencje w segmencie transportu i trakcji oraz magazynów energii i elektromobilności.

APS Energia w pierwszym kwartale 2019 roku wypracowała skonsolidowane przychody w wysokości 20,9 mln zł (29,5 mln zł rok wcześniej) i miała 2,3 mln zł straty netto (wobec 3,3mln zł zysku).

Spadek wyników to przede wszystkim efekt wysokiej bazy ubiegłego roku, kiedy realizowaliśmy znaczące dostawy w ramach strategicznych projektów dla sektora gazowego w Rosji. Dzięki temu mieliśmy rekordowe otwarcie 2018 roku i po raz pierwszy w historii wykazaliśmy zysk w pierwszym kwartale. Nasza działalność charakteryzuje się sezonowością, a pierwszy kwartał roku zwykle jest najsłabszy. Na 2019 rok patrzymy jednak z dużym optymizmem, z uwagi na dobrą koniunkturę w kraju oraz wzrost inwestycji rządowych i unijnych w sektorze Trakcji i Transportu – oznajmia Piotr Szewczyk, prezes APS Energia.

W ostatnim kwartale grupa odnotowała spadek znaczenia rynku rosyjskiego na rzecz rynku krajowego. Udział Polski w strukturze sprzedaży wyniósł 47,1% (wobec 21,9% rok wcześniej), natomiast Rosji 36,7% (wobec 66%).

Sprzedaż w segmencie systemów zasilania wyniosła 11,3 mln zł, usług dla energetyki 5 mln zł, a w pozostałych 4,6 mln zł. Grupa prowadzi intensywne prace nad dywersyfikacją produktową. Duży nacisk kładzie na rozwój w sektorze Transportu i Trakcji (T&T).

– Sektor T&T jest bardzo perspektywiczny. W minionym kwartale podpisaliśmy kolejny znaczący kontrakt z H. Cegielski-Fabryka Pojazdów Szynowych na dostawy przetwornic statycznych do wagonów o wartości 16,5 mln zł netto. Należy jednak pamiętać, że segment transportu i trakcji to nie tylko pociągi, ale także tramwaje, autobusy, metro oraz cała infrastruktura trakcyjna. Dlatego z uwagi na posiadane przez nas szerokie doświadczenie oraz coraz silniejsze trendy ekologiczne spodziewamy, że liczba podobnych zamówień będzie systematycznie rosnąć – dodaje Piotr Szewczyk.

W lutym tego roku zarząd przyjął nową „Strategię rozwoju Grupy APS Energia 2019-2021”. Oprócz poszerzania kompetencji w segmencie T&T Grupa chce rozwijać się w obszarach: magazynów energii, elektromobilności oraz pochodnych nisz technologicznych. Ponadto planuje umocnienie pozycji istotnego gracza na rynku przemysłowych systemów zasilania gwarantowanego w Polsce, poszerzenie oferty w dziedzinie energetyki atomowej oraz rozwój na rynkach zagranicznych.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas