Facebook

Alstom dostarczy 50 e-busów do Paryża

Alstom został jednym z trzech zwycięzców największego europejskiego przetargu na autobusy elektryczne ogłoszonego przez Régie Autonome des Transports Parisiens (RATP). W ramach zamówienia francuski koncern dostarczy 50 e-busów Aptis długości 12 metrów, które będą woziły pasażerów francuskiej stolicy. Wartość umowy ramowej może wynieść nawet 133 mln euro.

Pojazdy zamówione przez RATP będą ładowane nocą w zajezdni lub w miarę potrzeb na każdej stacji końcowej – od dołu, za pomocą statycznego systemu ładowania lub od góry, pantografem.

Elektryczny autobus Alstomu o konstrukcji inspirowanej tramwajem został po raz pierwszy zaprezentowany w marcu 2017 roku na targach w belgijskim Kortrijk. Dzięki zastosowaniu dwóch osi skrętnych Aptis może podjechać maksymalnie blisko chodnika, a niska i zupełnie płaska podłoga (akumulatory i układy zasilania umieszczono na dachu) oraz szerokie podwójne drzwi umożliwiają łatwe wsiadanie i wysiadanie oraz wygodny dostęp dla osób o ograniczonej mobilności i dla wózków dziecięcych. Aptis jest wyposażony w szerokie panoramiczne okna o powierzchni 25% większej niż w standardowym autobusie, a także w dodatkową przestrzeń dla pasażerów w tylnej części pojazdu.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas