Facebook

Technologia Bluetooth mesh od Silvair w Jaworznie

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie dobiegł końca pierwszy etap modernizacji instalacji oświetleniowej. W ramach współpracy Urzędu Miejskiego w Jaworznie ze spółką Silvair, zainstalowany został bezprzewodowy system kontroli oświetlenia połączony z siecią inteligentnych czujników.

Modernizacja systemu kontroli oświetlenia w Jaworznie to jedno z pierwszych praktycznych wdrożeń technologii Bluetooth mesh w skali całego świata. Spółka Silvair dostarczyła technologię bezprzewodowej kontroli oświetlenia, która oparta jest na standardzie Bluetooth mesh. Projekt instalacji opracowany został przez firmę ES-System, która dostarczyła również oprawy oświetleniowe.

W pierwszym etapie modernizacji, inteligentny system kontroli oświetlenia zainstalowany został w wybranych pracowniach oraz w części korytarza szkoły. Każdej oprawie oświetleniowej towarzyszy czujnik ruchu i światła, w którym zainstalowany jest chip z oprogramowaniem Silvair. Instalacja w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego jest w pełni autonomiczna i dostosowana do wymagań procesu nauczania. Inteligentne sensory stale monitorują otoczenie, raportując obecność ludzi oraz dostępność naturalnego światła. Oprogramowanie spółki Silvair analizuje te dane, automatycznie dostosowując natężenie światła do bieżących potrzeb oraz uwarunkowań. Pozwala to na zapewnienie optymalnych warunków oświetleniowych przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii elektrycznej.

– Jeden z najnowocześniejszych systemów oświetleniowych na świecie, z powodzeniem działa już w kilku pracowniach szkolnych w jaworznickim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Bardzo się cieszę, że jednym z inicjatorów tego projektu jest wynalazca z Jaworzna, a inwestycję wykonała firma Silvair – oznajmia  Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Współpraca z firmą Silvair pozwoliła nam zetknąć się z najnowszą technologią na dwóch płaszczyznach. Korzystamy z rozwiązania zaproponowanego przez partnera w dwóch salach dydaktycznych i na jednym z korytarzy. Mieliśmy również możliwość uczestniczenia wraz z uczniami w zajęciach przeprowadzonych przez firmę Silvair, na których zapoznaliśmy się ze stroną techniczną zastosowanej technologii. Myślę, że takie doświadczenie, jak połączenie wiedzy teoretycznej z możliwością obserwowania zastosowania konkretnego rozwiązania  w praktyce, w codzienności szkolnej jest dla uczniów i nauczycieli bezcenne dodaje Simona Smugowska, dyrektor CKZiU w Jaworznie.

Bardzo cieszymy się, że we współpracy z władzami miasta udało nam się wdrożyć tak innowacyjne rozwiązanie, które służyć będzie młodzieży uczęszczającej do tej placówki. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie dysponuje dziś najbardziej zaawansowanym systemem kontroli oświetlenia dostępnym na rynku – podsumowuje Rafał Han, prezes spółki Silvair.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas