Facebook

Wdrażanie strategii w Apatorze idzie zgodnie z planem

Realizacja strategii Apatora na lata 2019-2021 przebiega zgodnie z planem. Prezes spółki Mirosław Klepacki podkreśla, że jej wdrażanie jest stale monitorowane i w razie potrzeby podlega modyfikacjom w odpowiedzi na zmiany zachodzące na rynku.

– Potrafimy w sposób elastyczny dostosowywać się do zmian. Jeśli jakieś działanie nie jest do końca zgodne z wcześniejszymi założeniami, potrafimy to płynnie zrekompensować innymi działaniami – oznajmia Mirosław Klepacki.
Nowe pomysły w grupie wdrażane są nie tylko w oparciu o własne zasoby, ale też w ramach współpracy ze startupami.
– Chcemy rozwijać współpracę z młodymi firmami, które mają ciekawe pomysły z zakresu szeroko pojętej efektywności energetycznej. Również one chętnie wchodzą w kooperację z nami, ponieważ mogą pracować pod skrzydłami dużej znanej firmy – dodaje prezes.

Wyniki finansowe

W pierwszym kwartale tego roku skonsolidowane przychody Apatora zwiększyły się o 12,9% – z 188,2 mln zł do 212,5 mln zł, natomiast zysk netto wzrósł o 2% – z 15,1 mln zł do 15,4mln zł. Realizacja prognozy rocznej – zdaniem zarządu – jest niezagrożona. Po pierwszym kwartale udało się wykonać ją w 23% – 24% jeśli chodzi o obroty oraz 21% w przypadku wyniku netto.

Smart grids

Apator liczy, że w Polsce w końcu na szerszą skalę będą realizowane inwestycje w obszarze smart grids.
– Mieliśmy nadzieję, że tematy związane ze smart grids w naszym kraju w końcu ruszą, ale tak się nie stało. A są one niezbędne, ponieważ z jednej strony mamy zobowiązania wobec UE w zakresie inteligentnego opomiarowania, a z drugiej strony sam rynek dynamicznie się zmienia. W Polsce przybywa mikroinstalacji OZE, przez co energetyka staje się coraz bardziej rozproszona i wymaga odpowiedniego monitorowania i zarządzania siecią – dodaje prezes.

Zdaniem Tomasza Łątki, prezesa Apator Elkomtech, powodem opóźnień inwestycji w inteligentne sieci elektroenergetyczne jest m.in. rok wyborczy.
– Kończące się kadencje zarządów w państwowych spółkach energetycznych oraz niepewność, co będzie po wyborach sprawia, że obecnie firmy zastanawiają się czy to dobry czas na podejmowanie decyzji inwestycyjnych – wyjaśnia Tomasz Łątka.

Brak inwestycji smart grids w Polsce grupa chce po części zrekompensować na rynkach zagranicznych. Jednym z krajów, w których w najbliższym czasie zamierza zrealizować na dużą skalę wymianę liczników na inteligentne jest Litwa. Jak podkreśla prezes Klepacki temat u naszych wschodnich sąsiadów dotyczy nie tylko liczników energii elektrycznej, ale też gazu.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas