Facebook

PGE zacieśnia współpracę ze Scanway

Grupa PGE zacieśnia współpracę ze Scanway. Do tej pory startup z Wrocławia sprawdził już laserowo stan turbin wiatrowych należących do spółki PGE Energia Odnawialna, a w planach ma także monitorowanie składu węgla w kopalniach z użyciem technologii stosowanej przez NASA na Marsie.

Współpraca Scanway z PGE trwa od początku 2018 roku, kiedy to PGE Ventures (fundusz powołany w ramach Grupy PGE, w celu inwestowania w startupy) zwrócił uwagę na potencjał dolnośląskiej firmy. Wrocławianie są już po pierwszych wdrożeniach realizowanych na rzecz Grupy PGE.

Laserowy monitoring wiatraków

Dla PGE Energia Odnawialna zbudowali specjalne urządzenie, które pozwoliło na monitorowanie eksploatacji turbin wiatrowych.
– Poddawane regularnym obciążeniom zmiennego wiatru turbiny ulegają degradacji, a ich stan był dotychczas kontrolowany albo przez pracowników farm wiatrowych albo za pomocą dronów. My opracowaliśmy metodę znacznie szybszą i efektywniejszą – podkreśla Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway.

Wrocławska spółka stworzyła specjalny skaner laserowy, który pozwala na sprawdzenie stanu turbin z odległości nawet ponad 100 metrów – z dokładnością do jednego milimetra. Dzięki temu, zauważone zostaną nawet najmniejsze zadrapania czy ubytki powierzchni na łopatach urządzenia.
– Wdrożenia dokonaliśmy na jednej z większych farm wiatrowych należących do PGE Energia Odnawialna. Obecnie trwają rozmowy nad wdrożeniem rozbudowanej wersji skanera Scanway oraz bardziej zaawansowanego systemu nadzoru monitoringu turbin w większej skali – dodaje Jędrzej Kowalewski.

Kosmiczna technologia w kopalniach PGE

W ramach rozwoju współpracy z PGE Scanway pracuje także nad możliwością laserowej inspekcji składu pierwiastkowego węgla.
Z takiego rozwiązania korzysta już amerykańska agencja kosmiczna NASA m.in. podczas wypraw na Marsa. Scanway chciałby wykorzystać kosmiczną technologię w kopalniach należących do PGE.
– Dzięki temu, dokładny skład pierwiastkowy węgla moglibyśmy określić bez transportowania go do laboratorium. To z kolei umożliwiłoby użycie odpowiedniej instalacji i ograniczenie zanieczyszczeń, kiedy węgiel trafi już do kotła w elektrowni. Jesteśmy po spotkaniach z przedstawicielami PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna i liczymy, że wkrótce będziemy mogli nawiązać współpracę również w tym obszarze – podsumowuje prezes Scanway.

Scanway
Scanway to wrocławski startup wywodzący się z branży kosmicznej. Jego twórcy wysłali już w kosmos specjalną wiertarkę, a teraz pracują nad dofinansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projektem satelity do obserwacji Ziemi. Jednocześnie Scanway rozwija szereg najnowocześniejszych rozwiązań z branży laserowej i optycznej, które mają zastosowanie również w przemyśle.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas