Facebook

ML System widzi potencjał wzrostu w Smart City

ML System stawia na rozwój w obszarze Smart City. W ostatnim roku producent fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem (BIPV) zrealizował szereg ciekawych projektów. Nowości, które zamierza wkrótce wprowadzić do oferty mają – zdaniem władz spółki – zrewolucjonizować branżę budowlaną.

ML System skupia się na rozwoju produktów z branży BIPV. Producent widzi duży potencjał wzrostu w obszarze Smart City, a więc wszelkich elementów infrastruktury miejskiej, gdzie możliwe jest zintegrowanie rozwiązań produkcji energii ze słońca (np. wiaty autobusowe z modułami PV, czy budynki dworców).

– W ostatnim roku ML System zrealizował m.in. budowę budynku Dworca Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie, gdzie wykorzystano kilka ciekawych rozwiązań, jak np. fotowoltaiczną fasadę wentylowaną o szarym odcieniu, żaluzje fotowoltaiczne czy zadaszenie wiat pasażerskich ze zintegrowaną fotowoltaiką i efektem luminescencyjnym. Moduły fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem zostały także zainstalowane na Dworcu lokalnym w Sanoku, a podobna realizacja ma właśnie miejsce w Pszczynie. Z kolei przystanki ze zintegrowaną fotowoltaiką można spotkać w Rzeszowie, Wieliczce czy Resku. Wspomniane realizacje wskazują na rosnące zainteresowanie naszą technologią w obszarze Smart City – podkreśla Dawid Cycoń, prezes ML System.

Rozwój eksportu

Spółka rozwija sprzedaż nie tylko na rodzimym rynku, ale też zagranicą.
– Rośnie nam również sprzedaż eksportowa. W ostatnim czasie dostarczyliśmy moduły fotowoltaiczne do obiektów w Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Włoch, Szwajcarii i Australii, spółka otrzymała także pierwsze zamówienie komercyjne z Norwegii. Z ciekawych i nieszablonowych projektów, warto nadmienić chociażby pilotażową produkcję na ekskluzywne jachty, które będą zasilane właśnie energią ze słońca – dodaje prezes.

Nowości rewolucją w budownictwie?

W najbliższym czasie ML System planuje rozpoczęcie produkcji i sprzedaży tzw. „Quantum Glass”, czyli transparentnej szyby fotowoltaicznej produkującej prąd.

– Mamy nadzieję, że będzie to rewolucja w światowej branży budowlanej, a nasze szyby z powłoką z kropek kwantowych staną się atrakcyjnym substytutem dla tradycyjnych szyb. Kolejną nowością, którą wprowadzamy do seryjnej sprzedaży są kolorowe moduły fotowoltaiczne. Mają one szansę stać się alternatywą dla tradycyjnych instalacji dachowych. Dzięki naszemu rozwiązaniu, klienci będą mogli dopasować kolor modułu do pokrycia dachowego lub indywidualnych upodobań – podkreśla prezes Cycoń.

Fotowoltaika na siedzibie głównej

ML System oferowane przez siebie rozwiązania nie tylko sprzedaje na rynku, ale wykorzystuje także na swoich obiektach. Siedziba spółki jest wyposażona praktycznie we wszystkie elementy BIPV z własnej oferty. Są to: fotowoltaiczna fasada wentylowana, żaluzje fotowoltaiczne, carport (zadaszenie parkingu), lampy fotowoltaiczne i instalacja na płaskim dachu. Łączna moc instalacji fotowoltaicznej na budynku ML System to 240 kWp, co pozwala w 100% pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną w części administracyjnej i laboratoryjnej budynku i zapewnia też około jednej czwartej niezbędnej mocy produkcyjnej.

– Zakład się rozbudowuje, jesteśmy w trakcie budowy nowej hali o powierzchni 3,6 tys. m2, na której również planujemy instalacje fotowoltaiczne. Docelowo przewidujemy, że nasze budynki będą miały moc w okolicach 1MW – podsumowuje prezes.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas