Facebook

Ruszyła budowa cyfrowej fabryki ABB

ABB oficjalnie rozpoczęła budowę nowej fabryki robotów i ośrodka badawczego w Chinach. Będzie to najbardziej zaawansowane i zautomatyzowane centrum tego typu na świecie.

Nowa fabryka, w której roboty będą produkować roboty, powstanie w Kangqiao koło Szanghaju. Na powierzchni 67 tys. m2 firma będzie wykorzystywać najnowsze procesy produkcyjne, w tym technologie uczenia maszynowego oraz rozwiązania oparte na współpracy. Pod tym samym dachem znajdzie się również miejsce dla ośrodka badawczo-rozwojowego, skupiającego się na technologiach wykorzystujących sztuczną inteligencję. Otwarcie placówki zaplanowano na 2021 rok. Łączna wartość inwestycji to około 150 mln USD.

Rozwiązanie, w którym roboty produkują roboty, jest nowatorskim podejściem w branży. Produkcja będzie się odbywać m.in. w ramach zautomatyzowanych gniazd. W Polsce tego typu procesy są wykorzystywane głównie w wytwarzaniu maszyn. To wymaga zupełnie nowego podejścia do logistyki oraz optymalizacji każdego z elementów procesu przez nadrzędne oprogramowanie. Zalety? Przede wszystkim większa elastyczność i indywidualizacja produktów pod kątem specyficznych wymagań klienta – oznajmia Michał Kaźmierczak, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB w Polsce.

Rozwiązania ABB będą trafiać do różnych odbiorców w Azji, w tym do sektora motoryzacyjnego ze szczególnym uwzględnieniem elektromobilności, a także do producentów elektroniki, żywności i napojów, branży farmaceutycznej, logistycznej oraz do branż ogólnoużytkowych. ABB przewiduje, że wartość globalnej sprzedaży robotów wzrośnie z 80 mld USD obecnie do 130 mld USD w 2025 roku. Chiny są największym rynkiem robotyki. W 2017 roku co trzeci robot sprzedany na świecie trafił do Państwa Środka.

Produkcja
Produkcja w nowej fabryce będzie odbywała się w większym stopniu w zautomatyzowanych gniazdach niż na stałej linii montażowej, co pozwoli na przemieszczanie się robotów między różnymi stanowiskami w celu uzyskania większej indywidualizacji i elastyczności produkcji w porównaniu z tradycyjnymi systemami szeregowymi. Pojazdy sterowane automatycznie (AVG) będą dostarczać części robotom produkcyjnym w systemie „dokładnie na czas” (just-in-time), a technologie oparte na współpracy umożliwią bezpieczną pracę ludzi i robotów obok siebie. Pozwoli to łączyć atuty robotów z konkretnymi zdolnościami ludzi.

Fabryka będzie stanowić kompletny ekosystem cyfrowej produkcji. Dzięki koncepcji „cyfrowego bliźniaka” wszyscy — od menedżerów i inżynierów po operatorów i serwisantów — będą mogli wykorzystywać szczegółowe dane oraz uczenie maszynowe do poprawy wydajności i produktywności. ABB będzie stosować system oparty na uczeniu maszynowym do kontrolowania robotów już na etapie montażu, aby zapewnić najwyższe standardy jakości.

Mimo przejściowych trudności na rynku, rozwój Chin jako centrum globalnej produkcji, nieprzerwany trend ku masowej indywidualizacji oraz rosnący deficyt wykwalifikowanej siły roboczej to czynniki, które nadal będą tworzyć silny popyt na automatyzację w regionie. Szacujemy, że w najbliższych latach zakres i zróżnicowanie naszego portfolio będą prawie dwa razy większe niż obecnie. W związku z tym potrzebujemy fabryki, która może produkować bardziej zróżnicowany asortyment robotów oraz sprawnie modyfikować skalę produkcji, dopasowując się do zmieniającej się sytuacji na rynku i trendów technologicznych – podkreśla Sami Atiya, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej w Grupie ABB.

Biznes Robotyki ABB posiada trzy zakłady produkcyjne. Nowa fabryka w okolicach Szanghaju, która zastąpi działający tam dotychczas zakład, będzie obsługiwać klientów w Azji. Fabryka w Vaesteras w Szwecji zaopatruje klientów z Europy, a fabryka w Auburn Hills w stanie Michigan (USA) dostarcza swoje produkty odbiorcom z obu Ameryk.

Chiny są dla ABB drugim z największych rynków. Firma prowadzi tam zróżnicowaną działalność, m.in. w zakresie badań i rozwoju, produkcji, sprzedaży oraz usług. W 44 lokalnych spółkach zatrudnionych jest około 20 tys. osób, którzy pracują w 132 miastach. W ramach biznesu robotyki ABB zatrudnia w Chinach ponad 2 tys. inżynierów, specjalistów technologicznych oraz kierowników operacyjnych w 20 zakładach na terenie kraju. Od 1992 roku firma zainwestowała w Chinach ponad 2,4 mld USD.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas