Facebook

LG inwestuje 320 mln zł w fabrykę separatorów baterii Li-ion

Ponad 320 mln zł w aglomeracji wrocławskiej zainwestuje koncern LG. Spółka LG Electronics Wrocław będzie produkować separatory bezpieczeństwa, które mają zastosowanie w bateriach litowo-jonowych, wykorzystywanych m.in. w samochodach elektrycznych. Pierwsze dostawy do klientów przewidziane są na luty 2020 roku.

W 2020 roku LG Electronics zamierza zakończyć dwa etapy inwestycji. Pierwszy za 120 mln zł, a drugi na kwotę 200 mln zł. W sumie w zakładzie znajdzie zatrudnienie około 150 osób.
– Pierwsza grupa specjalistów z podwrocławskiej fabryki wróciła właśnie z miesięcznego szkolenia w Cheongju w Korei Południowej. Planowane nakłady na stworzenie jednego miejsca pracy przekroczą kwotę 2 mln zł. W sumie zatrudnimy 150 wysoce wykwalifikowanych specjalistów – podkreśla Sebastian Stadnik, dyrektor zarządzając LG Electronics.

Rola separatora w bateriach

Tradycyjna bateria litowo-jonowa składa się z elektrod oddzielonych od siebie na całej powierzchni separatorem. Celem separatora jest zapobieganie zwarciu elektrod.
– W większości przypadków stosowane są separatory wykonane z tworzywa sztucznego. W konsekwencji nawet drobne uszkodzenie separatora może oznaczać miejscowe zwarcie elektrod, a następnie przepływ prądu oraz silne nagrzanie baterii, co doprowadza do całkowitego stopienia się separatora i może skutkować eksplozją baterii – podkreśla Krystian Besuch, menedżer produkcji i procesu technologicznego LG Electronics.

Specjaliści z koreańskiego koncernu zaznaczają, że wyjątkowość i innowacyjność ich produktu polega na zastosowaniu w separatorze warstwy nano-ceramicznej o dużej twardości i odporności na wysokie temperatury, sięgające nawet 2000oC. Cały proces technologiczny odbywa się w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach, w technologii „clean room”, o najwyższych parametrach czystości.

Mocna obecność LG w regionie

Budowa zakładu separatorów to kolejna inwestycja koreańskiego koncernu w regionie. W Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia LG Chem buduje bowiem największą w Europie fabrykę baterii litowych do samochodów. Pod względem nakładów (blisko 3 mld zł) to największa w Polsce inwestycja od 2001 roku.
W Biskupicach Podgórnych LG posiada także zakład, w którym produkowany jest sprzęt AGD. Fabryka istnieje od 2006 roku, a zatrudnienie w niej wynosi 700 osób.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas