Facebook

ABB w Polsce zmienia strukturę i zarząd

Z początkiem roku w ABB w Polsce nastąpiły zmiany organizacyjne. Są one wynikiem trwającego procesu transformacji grupy, w ramach którego Biznes Produktów i Systemów Energetyki ABB zostanie sprzedany firmie Hitachi.

W związku ze wspomnianą sprzedażą, ze struktur ABB w Polsce wydzielono spółkę ABB Power Grids Poland, której prezesem z dniem 1 stycznia został Paweł Łojszczyk – dotychczasowy prezes ABB w Polsce.

Paweł Łojszczyk funkcję prezesa ABB Power Grids Poland łączy z obowiązkami dyrektora zarządzającego ABB Power Grids w Czechach, Słowacji i Bułgarii.

Jednocześnie z dniem 1 stycznia 2020 roku – o czym już informowaliśmy przed kilkoma dniami – prezesem zarządu ABB został Tomasz Wolanowski, pracujący w spółce od ponad 20 lat. W latach 2013-2019 był krajowym dyrektorem zarządzającym ABB w Rumunii. Obecnie funkcję prezesa ABB łączy z obowiązkami dyrektora Biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce.

W nowym modelu organizacyjnym, ABB funkcjonuje w zakresie czterech niezależnych biznesów: Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej.

– Inwestujemy w Polsce około 100 mln zł rocznie. Chcemy wykorzystać potencjał rynku, który zmienia się zgodnie z ideą cyfryzacji i przemysłu 4.0. Dla krajowej organizacji ABB wiąże się to m.in. z implementacją nowego modelu biznesowego, dalszymi inwestycjami w nasze fabryki oraz rozwojem lokalnych jednostek badawczo-rozwojowych, które pozwalają nam zachować konkurencyjną przewagę – oznajmia Tomasz Wolanowski.

ABB w Polsce prowadzi pełen zakres działalności biznesowej, od badań i rozwoju, przez projekty inżynieryjne i produkcję, po sprzedaż i serwis. Firma zatrudnia około 7,7 tys. pracowników w kilkunastu lokalizacjach. ABB posiada fabryki w Aleksandrowie Łódzkim, Łodzi, Przasnyszu, Kłodzku i Bielsku-Białej. W Krakowie firma uruchomiła Globalne Centrum Usług Wspólnych oraz Korporacyjne Centrum Technologiczne, a w Warszawie Centrum Aplikacji Zrobotyzowanych. Polska jest ważnym ośrodkiem w globalnym łańcuchu dostaw ABB – połowa wszystkich wytwarzanych tu produktów i rozwiązań firmy jest eksportowana.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas