Facebook

Dwucyfrowe wzrosty ES-System w 2019 roku

ES-System zakończył ubiegły rok dwucyfrowymi wzrostami. Sprzedaż wzrosła o blisko 15%, natomiast zysk netto był wyższy o blisko jedną czwartą.

Według wstępnych danych, przychody Grupy ES-System wyniosły w ubiegłym roku około 219,7 mln zł, co oznacza poprawę o 14,6% w porównaniu z rokiem 2018. Zysk operacyjny EBIT wyniósł 7,5 mln zł i był wyższy o 33,9%, natomiast zysk operacyjny skorygowany o amortyzację EBITDA zwiększył się o 20,6% do około 18,6 mln zł. Grupa ubiegły rok zakończyła zyskiem netto na poziomie 6,9 mln zł, co oznacza, że zarobiła na czysto 23,3% więcej niż rok wcześniej.

– Za zmiany w poziomie skonsolidowanego zysku operacyjnego odpowiadają w głównej mierze wzrost przychodów ze sprzedaży i związany z tym wzrost wolumenu marży. Na zmianę EBITDA dodatkowo wpłynęło także zastosowanie z dniem 1 stycznia 2019 roku nowego MSSF nr 16 „Leasing”, wskutek czego koszty najmu prezentowane są jako amortyzacja i odsetki z tytułu leasingu – wyjaśnia ES-System w komunikacie.

Spółka podkreśla, że prezentowane wartości mają charakter szacunkowy i będą na bieżąco monitorowane do czasu publikacji raportu skonsolidowanego Grupy ES-System za 2019 rok.

ES-System

ES-System to polska firma z branży oświetleniowej. Projektuje, wdraża, produkuje i sprzedaje szeroki asortyment profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych LED o wysokiej wydajności przeznaczonych dla środowisk architektonicznych, przemysłowych, handlowych i miejskich. Produkty spółki obejmują wiele zastosowań oświetleniowych i oferują liczne konfiguracje, pozwalając rozwiązywać najróżniejsze wyzwania oświetleniowe, od małych wnętrz biurowych, po galerie handlowe, sale koncertowe, duże stadiony, ośrodki edukacji i przestrzenie medyczne.

Nowy właściciel

W połowie października ubiegłego roku główni akcjonariusze ES-System zawarli z branżowym inwestorem strategicznym – Norweską Grupą Glamox – umowę dotyczącą sprzedaży akcji spółki. W grudniu, w wyniku ogłoszonego wcześniej wezwania, Norwegowie nabyli ponad 98% ES-System, a pozostałe w obrocie akcje trafią do nich w efekcie przymusowego wykupu. Po tym jak Glamox będzie posiadał już 100% akcji ES-System, spółka zostanie wycofana z GPW, na której notowana jest od marca 2007 roku.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas