Facebook

Kolejny nabór wniosków w programie „Mój Prąd”

Ruszył drugi nabór w ramach programu „Mój Prąd”. Dzięki kolejnym 600 mln zł dotacji na przydomowe instalacje fotowoltaiczne wygenerowana zostanie moc 700 MW. Nowością w programie jest strona mojprad.gov.pl, na której można sprawdzić status złożonego wniosku.

Drugi nabór wniosków o dofinansowanie osobom fizycznym mikroinstalacji fotowoltaicznych ruszył 13 stycznia i potrwa do 18 grudnia 2020 roku. Zasady programu w porównaniu do pierwszego naboru nie zmieniły się. Można starać się o dotacje w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie, czyli zakup i montaż PV od 2 do 10 kW. Dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, o ile koszty przedstawione do rozliczenia zostały pomniejszone o otrzymaną dotację.

– Fotowoltaika prosumencka przeżywa prawdziwy boom za sprawą programu „Mój Prąd”, w którym do wykorzystania mamy jeszcze prawie 90% z miliardowego budżetu. Te pieniądze pozwolą na dofinansowanie nawet 200 tys. instalacji, które mogą wygenerować około 1 TWh zielonej energii, a zainstalowana moc sięgnie 1,2 GW – oznajmia Michał Kurtyka, Minister Klimatu.

Dedykowana strona www

Wnioskodawcy składający dokumenty w bieżącym naborze będą mogli skorzystać z dedykowanej strony internetowej mojprad.gov.pl. Można na niej m.in. sprawdzić status złożonego wniosku.

– Przejrzysty interfejs strony internetowej pozwala intuicyjnie odnaleźć podstawowe informacje o programie „Mój Prąd”. Znajdziemy tam m.in. instruktaż składania wniosków – zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej – oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Myślę, że nasi beneficjenci docenią też przygotowaną wyszukiwarkę statusu złożonych wniosków – informuje Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW.

Ponadto na stronie głównej znajdują się liczniki, które pokazują na m.in. liczbę przyznanych dotacji i łączną moc instalacji PV w kW na obszarze poszczególnych województw oraz wartość zredukowanej emisji CO2 do atmosfery”.

Podsumowanie pierwszy nabór

W pierwszym naborze w ramach „Mojego Prądu” wnioski przyjmowano od 30 sierpnia do 20 grudnia 2019 r. NFOŚiGW dofinansował ponad 27 tys. instalacji PV. Na ten cel wydatkowano prawie 132 mln zł, a zainstalowana moc PV wyniosła 152 MW, co umożliwiło redukcję CO2 wynosi ok. 122 tys. ton w skali roku.

– Popularność i sukces „Mojego Prądu” polega na jego prostocie i szybkich procedurach. Jednym z ułatwień jest możliwość składania wniosku o dotację za pośrednictwem instalatorów PV, którzy podpisali z NFOŚiGW porozumienie o współpracy. To już 49 firm z branży fotowoltaicznej, a lista ta sukcesywnie się wydłuża, bo procedowane są kolejne porozumienia – informuje Michał Kurtyka.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas