Facebook

Farma wiatrowa Energi czeka na rozruch

Budowa należącej do Grupy Energa Farmy Wiatrowej Przykona dobiega końca. Wszystkie turbiny zostały już zainstalowane. Zrealizowano także wszystkie prace przy budowie linii kablowej SN niezbędnej do wyprowadzenia mocy. Wkrótce ruszą testy rozruchowe farmy. Zakończenie budowy oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest na drugi kwartał tego roku.

Na terenie Farmy Wiatrowej Przykona (woj. wielkopolskie, pow. turecki) trwa ostatni etap prac mający na celu przygotowanie inwestycji do testu rozruchowego, zaplanowanego na pierwszy kwartał tego roku. Instalacja turbin trwała od października do połowy grudnia 2019 roku. Z uwagi na trudne warunki geologiczne turbiny posadowiono na fundamentach żelbetowych, pod którymi dokonano wzmocnienia podłoża (na podstawie indywidualnych projektów geotechnicznych). Montaż turbin był uzależniony od panujących warunków atmosferycznych – prace budowlane były wstrzymywane przy gęstej mgle i wietrze wiejącym z prędkością powyżej 10 m/s. W grudniu 2019 zakończono również prace przy budowie linii kablowej średniego napięcia łączącej FW Przykona z GPZ Żuki o długości około 11 km. Obecnie trwają prace związane z wyposażaniem budynków rozdzielni w urządzenia elektroenergetyczne. Zakończenie budowy Farmy Wiatrowej Przykona oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest na drugi kwartał 2020 roku.

W skład inwestycji wchodzi dziewięć wiatrowych generatorów energii. Każdy z nich ma zainstalowaną turbinę marki Vestas typu V-126 o mocy 3,45 MW. Wiatraki te to jedne z największych aktualnie instalowanych w Polsce. Mają wysokość: 117 m – do piasty turbiny natomiast długość łopaty wynosi 63 m. W najwyższym punkcie, wiatraki osiągają wysokość około 180 m nad poziomem terenu.

Łączna moc zainstalowana farmy wyniesie 31,05 MW, a roczna produkcja energii elektrycznej szacowana jest na około 75 GWh. Turbiny stanęły na terenach zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego Adamów w Gminie Przykona. Na terenie tym Energa realizuje obecnie także inną dużą inwestycję OZE – budowę farmy fotowoltaicznej PV Gryf o mocy 19,83 MW.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas