Facebook

Ericsson buduje pilotażową sieć LTE dla energetyki

Ericsson uruchomił dla firmy PGE Systemy pilotażową radiową sieć dostępową, sieć rdzeniową wraz z systemem zarządzania oraz serwer komunikacji krytycznej z oprogramowaniem dyspozytorskim. Całość dopełnia aplikacja mobilna na terminale końcowe użytkowników. W ramach umowy Ericsson będzie również świadczył usługi utrzymania i wsparcia systemu przez kolejnych 12 miesięcy.

– Rozwiązanie dostarczone przez Ericsson pozwoli PGE Systemy na prace badawczo-rozwojowe w obszarze LTE – Mission Critical oraz testy przedwdrożeniowe, a docelowo integrację kolejnych stacji bazowych LTE450 na terenie kraju. Plan budowy ogólnopolskiego operatora łączności specjalnej w sektorze energii nabiera tempa, a przeprowadzone z powodzeniem testy potwierdzają, że technologia LTE – MC jest słusznym kierunkiem dla energetyki – oznajmia Andrzej Piotrowski, wiceprezes PGE Systemy.

We wspólne testy z PGE Systemy bezpośrednio zaangażowane jest Ericsson R&D Center w Krakowie i Łodzi. Eksperci pracujący tam odpowiadają za wytwarzanie oprogramowania dla sieci o znaczeniu krytycznym w największych tego typu projektach na świecie, takich jak np. amerykański FirstNet.

– Polski sektor energetyczny zyskuje dostęp do specjalistów gotowych rozwijać sieć LTE450. Firma Ericsson produkuje w Tczewie komponenty radiowe 5G. planuje również produkcję komponentów LTE w paśmie 450MHz. Oprogramowanie, radio jak i basebandy niezbędne do budowy sieci LTE 450MHz będą „Made in Poland” – informuje Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Ericsson uczestniczy w Europie intensyfikacji działań w obszarze częstotliwości 450MHz. W Hiszpanii wdraża ogólnokrajowy system LTE450MHz dla służb bezpieczeństwa publicznego. W sektorze energetycznym w Niemczech trwają przygotowania do testów funkcjonalności komunikacji krytycznej (Push-To-Talk/Push-To-Video) – bliźniacze do przeprowadzonych przez PGE Systemy w Polsce. Z kolei w USA Ericsson i spółka SouthernLinc, odpowiadająca za dystrybucję energii i gazu, zastosowała technologię LTE w obszarze komunikacji krytycznej, SCADA, automatyzacji dystrybucji oraz odczytu liczników energii oraz gazu.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas