Facebook

Energa wkrótce odda do użytku magazyn energii o mocy 6 MW

Wkrótce uruchomiony zostanie największy w Polsce hybrydowy magazyn energii (BESS – Battery Energy Storage System) o mocy 6 MW i pojemności 27 MWh. BESS powstaje na terenie farmy wiatrowej w Bystrej koło Pruszcza Gdańskiego, a inwestycję realizuje Grupa Energa.

Wiosną Energa uruchomi pierwszy magazyn energii o dużej pojemności. Do końca bieżącego roku. potrwają prace testowe z udziałem japońskich partnerów zaangażowanych w ten projekt – podkreśla Mariusz Gajda, wiceprezes spółki Energa OZE.

Największy w Polsce, hybrydowy magazyn energii będzie składał się z dwóch zespołów baterii: kwasowo-ołowiowych oraz litowo-jonowych, zainstalowanych na powierzchni 1,2 tys. m2. Budowa BESS to część polsko-japońskiego projektu, w którym bierze udział Grupa Energa. Jego pierwszy etap to wdrożenie przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne systemu SPS (Special Protection Scheme), który automatycznie eliminuje przeciążenie na elementach sieci przesyłowej oraz dystrybucyjnej 110 kV. Kolejnym krokiem w realizacji projektu będzie właśnie uruchomienie magazynu.

Projekt to efekt porozumienia Ministerstwa Energii (obecnie Ministerstwo Aktywów Państwowych) oraz japońskiej organizacji rządowej NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization). Zostało ono zawarte w 2017 roku.

Pomorski BESS nie jest pierwszym rozwiązaniem w zakresie magazynowania energii Grupy Energa, W 2016 roku zbudowano już magazyn o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh w okolicach Pucka. Magazyn w Bystrej jest więc 18 razy większy.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas