Facebook

Modułowe rozłączniki izolacyjne LAS 16A – 160A

OkladkaES_09_2013Firma ETI Polam posiada w swojej ofercie rodzinę rozłączników izolacyjnych, modułowych LAS, przeznaczonych do łączenia obwodów elektrycznych niskiego napięcia, o prądach załączanych do 160 A. Produkty te stosowane są jako łączniki główne, silnikowe i bezpieczeństwa.

Rozłączniki izolacyjne o firmowej nazwie LAS (rys. 1) składają się z dwóch grup wymiarowych oraz ośmiu typów rozłączników o prądach znamionowych od 16 A do 160 A. Pierwsza grupa wymiarowa obejmuje rozłączniki o prądach znamionowych 16 A, 25 A, 32 A, 40 A, 63 A, a druga rozłączniki 80 A, 100 A i 160 A. Następną grupę stanowią rozłączniki do montażu na drzwi rozdzielnicy (rys. 2). Wszystkie rozłączniki charakteryzują się budową modułową. Modele o prądzie znamionowym 16 A – 63 A posiadają szerokość dwóch modułów (36 mm), natomiast dla prądu znamionowego 80 A – 160 A – trzy moduły (52 mm). Budowa korpusów rozłączników umożliwia ich łatwy i szybki montaż na szynie montażowej TH35 łącznie z aparaturą modułową, jak również za pomocą śrub na powierzchni płaskiej. Mechanizm napędu rozłączników LAS pozwala na szybkie załączanie i rozłączanie obwodów elektrycznych, niezależnie od szybkości manewrowania dźwignią napędu przez użytkownika. Prezentowane rozłączniki są powszechnie stosowane jako łączniki:
• główne z pokrętłem czarnym,
• bezpieczeństwa (awaryjne) z dźwignią w kolorze czerwono-żółtym, stosowane do rozłączania obwodów podczas prac remontowych lub konserwacyjnych.
Rozłączniki serii LAS charakteryzują się dużą wytrzymałością elektryczną wynoszącą do 3000 załączeń w kategoriach użytkowania AC-21A do AC-23A, oraz trwałością mechaniczną do 50 tys. przestawień. Szczegółowe dane techniczne podane są w tabeli 1. Są to aparaty trójbiegunowe z możliwością rozbudowy do wersji czterobiegunowej poprzez dodanie do ich bocznej części oddzielnego czwartego bieguna ze stykami głównymi.

Rys. 1. Rozłączniki izolacyjne LAS 16A, 25A, 32A, 40A, 63A; LAS 80A, 100A, 160A

Rys. 1. Rozłączniki izolacyjne LAS 16A, 25A, 32A, 40A, 63A; LAS 80A, 100A, 160A

Rys. 2  Rozłącznik  izolacyjny  do montażu na drzwi rozdzielnicy LAS…D

Rys. 2 Rozłącznik izolacyjny do montażu na drzwi rozdzielnicy LAS…D

Wyposażenie

Wyposażeniem dodatkowym rozłączników LAS są:
• styki pomocnicze (1NO + 1NZ) do sygnalizacji zewnętrznej położenia styków głównych,
• stały biegun neutralny N i uziemiający PE,
• osłony zacisków głównych i czwartego bieguna,
• wałki przedłużające i pokrętła.
Wyposażeniem zwiększającym bezpieczeństwo użytkowania są osłony styków głównych, czwartego bieguna głównego oraz bieguna neutralnego N i uziemiającego PE (rys. 3). Napędy rozłączników (dźwignie) mogą być zamontowane bezpośrednio na korpusie urządzenia, jak również przy użyciu wałków pośredniczących napędów oferowanych w trzech długościach – 100 mm, 200 mm, i 300 mm.

Rys. 3. Sposób mocowania elementów wyposażenia dodatkowego rozłączników LAS

Rys. 3. Sposób mocowania elementów wyposażenia dodatkowego rozłączników LAS

Pokrętła są wykonane w dwóch wersjach kolorystycznych: podstawowej czarnej i w wersji bezpieczeństwa w kolorze żółto-czerwonym. Stopień ochrony napędów drzwiowych wynosi IP65. Otwarcie drzwi rozdzielnicy jest możliwe tylko przy rozłączonym rozłączniku. Istnieje możliwość założenia blokady w postaci od jednej do trzech kłódek na ustawiony napęd drzwiowy w pozycji „O”. Montażu wałków napędu pośredniego dokonuje się bez żadnych dodatkowych prac przy napędzie bezpośrednim rozłącznika, ponieważ jego oś ma kształt uniemożliwiający niekontrolowany obrót wałka napędu pośredniego (drzwiowego). Długość wałka można dowolnie ustalić (w zależności od głębokości rozdzielnicy) poprzez odcięcie jego części od strony rozłącznika.

inż. Roman Kłopocki
Autor jest pracownikiem
firmy ETI Polam

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas