Facebook

Styczniki serii NC oraz CJ19 firmy Chint

ES_11_2011Firma Chint Poland, reprezentująca w Polsce chiński koncern Chint, oprócz wielu innych rozwiązań azjatyckiego producenta oferuje szeroką gamę styczników. Artykuł prezentuje styczniki miniaturowe NC6, styczniki NC1 i NC2 oraz styczniki CJ19 do baterii kondensatorów.

Typy styczników firmy Chint obejmują szeroką gamę zakresów prądowych, tak aby możliwe było wykorzystanie ich w całym zakresie zastosowań. Kategorie użytkowania oraz zakresy prądów znamionowych dostępnych aparatów przedstawia tabela 1.

Styczniki NC6 do załączania i wyłączania urządzeń elektrycznych małych mocy

Styczniki NC6 do załączania i wyłączania urządzeń elektrycznych małych mocy

Styczniki NC6

Styczniki serii NC6 (ministyczniki) produkowane są w wersji trzy- i czteropolowej. W wersji podstawowej posiadają zaciski śrubowe, dostępne jest również wykonanie z pinami do bezpośredniego wlutowania na płytce drukowanej. Zaciski umożliwiają podłączenie przewodów do 2,5 mm2 za pomocą śrub M3. W ofercie dostępne są akcesoria, takie jak styki pomocnicze czołowe oraz przekaźniki przeciążeniowe. Styczniki serii NC6 przeznaczone są do załączania i wyłączania urządzeń elektrycznych małych mocy, np. silników elektrycznych o mocach w zakresie 1,2 – 2,2 kW.

Styczniki serii NC1 o prądach znamionowych w granicach 9 – 95 A wyposażone są zarówno w cewki prądu przemiennego jak i stałego

Styczniki serii NC1 o prądach znamionowych w granicach 9 – 95 A wyposażone są zarówno w cewki prądu przemiennego jak i stałego

Styczniki NC1

Styczniki serii NC1 produkowane są w wersji trzy- i czteropolowej. W zależności od prądu znamionowego, który mieści się w granicach 9 – 95 A, aparaty stosowane są do załączania i wyłączania urządzeń elektrycznych wyższych mocy niż seria NC6, np. silników elektrycznych od 2,2 do 25 kW. Styczniki serii NC1 wyposażone są zarówno w cewki prądu przemiennego jak i stałego. W obu wykonaniach modele NC1 dostępne są w sześciu rozmiarach, w zależności od prądu znamionowego (tab. 1). Dodatkowo styczniki z cewką prądu stałego posiadają w oznakowaniu literę „Z”, co w jednoznaczny sposób ułatwia ich rozpoznanie.
tab_chint
Dla styczników serii NC1 dostępne są akcesoria w postaci styków pomocniczych czołowych, bocznych oraz styków pomocniczych z opóźnieniem. Odpowiednia konstrukcja obudowy stycznika jak również zatrzaskowych mechanizmów, w które wyposażone są akcesoria, pozwala na ich łatwy i bezbłędny montaż.

Zakres prądów znamionowych styczników NC2 mieści się w granicach 115 – 800 A

Zakres prądów znamionowych styczników NC2 mieści się w granicach 115 – 800 A

Styczniki NC2

Styczniki NC2 to kolejna seria oferująca wyższy zakres prądów znamionowych. Dla tej grupy produktów mieści się on w granicach 115 – 800 A. Za pomocą styczników NC2 można załączać lub wyłączać urządzenia elektryczne typu silniki elektryczne o mocach znamionowych w zakresie 55 – 450 kW. Styczniki NC2 wyposażone w cewkę prądu przemiennego produkowane są w wersjach trzy- lub czteropolowych. Tak jak styczniki o niższych zakresach prądów znamionowych, aparaty NC2 można wyposażyć w akcesoria w postaci styków pomocniczych oraz styków pomocniczych z opóźnieniem jak również w przekaźniki przeciążeniowe.

Styczniki serii CJ19  są przeznaczone  do baterii kondensatorów

Styczniki serii CJ19 są przeznaczone do baterii kondensatorów

Styczniki CJ19

Styczniki CJ19 to seria przeznaczona do baterii kondensatorów. Produkowane są w zakresie prądów znamionowych od 17 do 63 A, w zależności od typu. Pojemność załączanego kondensatora to:
• dla prądu przemiennego 220 / 230 V: 6, 9, 10, 15 oraz 22 kVar,
• dla prądu przemiennego 380 / 400 V: 12, 18, 20, 30 oraz 40 kVar.
Montażu styczników CJ19 można dokonywać za pomocą śrub, jak również na szynie TH-35 (DIN rail). Styczniki o wartościach prądów znamionowych 43 i 95 A przystosowane są do montażu za pomocą śrub oraz na szynach TH-35 i TH-75. Zaciski stycznika są zabezpieczone nakładką izolacyjną, która chroni przed dotykiem elementów znajdujących się pod napięciem podczas pracy.

Certyfikaty i kontrola jakości

Styczniki wprowadzane na polski rynek spełniają dyrektywy europejskie dotyczące ograniczenia stosowania w produktach niektórych szkodliwych substancji – RoHS (Restriction of Hazardous Substances). Aparaty te wyróżnia stempel „RoHS” umieszczony na obudowie. Podobnie jak i inne produkty Chint, także styczniki zostały przebadane przez międzynarodowe laboratoria elektrotechniczne, uzyskując ich certyfikaty. Dla zapewnienia odpowiedniej jakości prowadzona jest ciągła kontrola procesu produkcyjnego, stosowanych materiałów, a surowce pozyskiwane są od sprawdzonych dostawców. Dbałością objęte są również zagadnienia dotyczące konstrukcji wytwarzanych aparatów.

Ryszard Świetlicki
Autor jest dyrektorem technicznym
firmy Chint Poland

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas