FacebookGoogle+

Sonepar kupuje aktywa Rexela w Ameryce Płd.

Dwóch największych hurtowych dystrybutorów elektrotechniki na świecie – Sonepar i Rexel – zrealizowało między sobą transakcję o wartości 47 mln euro. Rexel sprzedał Soneparowi swoje aktywa w Brazylii, Chile i Peru – łącznie 88 oddziałów, w których pracuje 1,4 tys. osób. Zbywane przez Rexela hurtownie w roku 2014 wypracowały obroty na poziomie 257 mln euro, co stanowiło około 2% całkowitych przychodów grupy. Sprzedanie przez Rexela aktywów w Ameryce Południowej jest częścią planu relokacji biznesu grupy ogłoszonego w lutym tego roku przy okazji prezentacji wyników za 2014 rok. Po wycofaniu się z rynku Ameryki Południowej Rexel będzie działał w trzech regionach: Europie, Ameryce Północnej i Azji-Pacyfiku.

PRZYCHODY SONEPARA I REXELA (w mld euro)

PRZYCHODY SONEPARA I REXELA (w mld euro)

Dla Sonepara przejęcie hurtowni od Rexela oznacza istotne rozszerzenie działalności w Ameryce Południowej, w tym umocnienie pozycji największego gracza w Brazylii.
Sonepar i Rexel to dwie największe na świecie firmy na rynku hurtowej dystrybucji materiałów elektrotechnicznych. Sonepar w 2014 r. osiągnął przychody na poziomie 17,2 mld euro prowadząc sprzedaż poprzez sieć 2,6 tys. oddziałów w 41 krajach i zatrudniając 40 tys. pracowników. Z kolei Rexel w ubiegłym roku osiągnął sprzedaż w wysokości 13,1 mld euro, dysponując 2,2 tys. oddziałów w 38 krajach i zatrudniając 30 tys. osób.
W Polsce do Grupy Sonepar należy katowicka Alfa Elektro (ze sprzedażą w 2014 r. w wysokości 471 mln zł), zaś w skład Grupy Rexel wchodzi poznańska Elektroskandia (jej przychody w ubiegłym roku wyniosły 326,5 mln zł).

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas