FacebookGoogle+

Produkcja wybranych artykułów elektrotechnicznych – V 2018

Po kwietniowych spadkach produkcji wszystkich monitorowanych przez GUS grup produktowych z dziedziny elektrotechniki, w maju nastąpiła poprawa. Jedynie tradycyjne żarówki kontynuowały negatywny trend sprzed miesiąca.

Tradycyjne źródła światła w kwietniu zanotowały najwyższy spadek produkcji (aż o 55% w porównaniu do marca), a w maju ta grupa asortymentowa jako jedyna nie poprawiła rezultatu w stosunku do miesiąca wcześniejszego. Majowa produkcja tradycyjnych żarówek wyniosła 751 tys. sztuk i była niższa niż w kwietniu o 66% i jednocześnie najniższa w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Pozostałe wyroby elektrotechniczne monitorowane przez GUS poprawiły kwietniowe wyniki. Najmocniej zwiększyła się liczba wytworzonych liczników prądu.. Urządzeń tego rodzaju wyprodukowano w maju 767 tys., co w porównaniu z kwietniem oznacza wzrost o 17,3%. Dwucyfrową dynamikę zanotowano jeszcze w przewodach gołych. Z linii produkcyjnych zjechało 6 141 ton takich wyrobów, czyli o 10,2% więcej niż miesiąc wcześniej.
Niewiele mniejszy wzrost odnotowano w silnikach elektrycznych i prądnicach. W zlokalizowanych w Polsce zakładach wyprodukowano 3 760 tys. sztuk tego typu urządzeń, czyli o 9,1% więcej niż w kwietniu (3 447 tys.).
Produkcja źródeł światła w technologii LED urosła o 8,3% do 3 070 tys., natomiast kabli elektroenergetycznych o 7,5% do 2 457 km.
Symboliczny wzrost odnotowano natomiast w produkcji energii elektrycznej. W maju wytworzono 12 927 GWh prądu, o 0,6% więcej niż w kwietniu.

Prezentowane dane są najnowszymi dostępnymi statystykami GUS. Wyniki dotyczą producentów sektora publicznego i prywatnego, zatrudniających 50 lub więcej osób.

 

 

PRODUKCJA ENERGII ELEKTRYCZNEJ – DYNAMIKA ZMIAN (GWh)

 

 

 

PRODUKCJA PRZEWODÓW GO£YCH – DYNAMIKA ZMIAN (tony)

 

 

 

PRODUKCJA KABLI ELEKTROENERGETYCZNYCH – DYNAMIKA ZMIAN (km)

 

 

 

PRODUKCJA ŻARÓWEK LED – DYNAMIKA ZMIAN (tys. szt.)

 

 

 

PRODUKCJA ŻARÓWEK ŻAROWYCH – DYNAMIKA ZMIAN (mln szt.)

 

 

 

PRODUKCJA SILNIKÓW ELEKTRYCZNYCH – DYNAMIKA ZMIAN (tys. sztuk)

 

 

 

PRODUKCJA LICZNIKÓW ELEKTRYCZNYCH – DYNAMIKA ZMIAN (tys. sztuk)

 

Luty 2018

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas