Facebook

Grodno zapowiada kolejne przejęcia

Elektrosystemy 03/2017Na początku lutego Grodno sfinalizowało przejęcie firmy Bargo, dzięki czemu sieć dystrybucji spółki powiększyła się do 66 oddziałów. W planach są kolejne akwizycje. Sprzyja temu obecna, trudna sytuacja na rynku.

Umowa nabycia 100% udziałów Bargo przez Grodno została zawarta 3 lutego. W jej wyniku przejmowana spółka Bargo zachowa odrębność organizacyjną, zostanie natomiast w pełni zintegrowana z Grodnem logistycznie i operacyjnie. Dzięki temu obydwa podmioty będą mogły zaoferować swoim klientom szerszą ofertę i lepszy poziom obsługi. Wartość transakcji przekracza 12,5 mln zł, a źródłem finansowania jest kapitał własny oraz pozyskany kredyt bankowy w kwocie 10 mln zł.
Akwizycja hurtowni elektrycznej Bargo będzie szóstym i największym przejęciem w historii Grodna. Możemy więc wykorzystać nasze doświadczenie w integracji i uzyskiwaniu efektu synergii z przejmowanymi podmiotami. Jest to dobrze prosperująca spółka, posiadająca dziewięć punktów sprzedaży w województwie mazowieckim, a także duży portfel klientów. Po pełnej integracji spodziewamy się, że transakcja zasili skonsolidowany wynik EBITDA o 2 mln zł – oznajmia Andrzej Jurczak, prezes spółki Grodno.

Możliwe kolejne przejęcia

Grodno nie wyklucza kolejnych przejęć. Sprzyja temu trudna sytuacja na rynku hurtowej dystrybucji materiałów elektrotechnicznych.
Korzystając z sytuacji na rynku, rozglądamy się za kolejnymi możliwościami akwizycji. Spowolnienie koniunktury stwarza dobrą okazję do przejęć przecenionych podmiotów z branży po atrakcyjnej cenie. W planach mamy kolejne akwizycje, a sprzyjające okoliczności przyspieszają decyzje sprzedających, którzy obecnie sami się do nas zgłaszają – dodaje Andrzej Jurczak.

Lepiej niż rynek

Według szacunków, przychody Grodna wypracowane w okresie trzech kwartałów roku obrotowego 2016/17 (od kwietnia do grudnia 2016) wyniosły 251,2 mln zł, co oznacza wzrost o 2% rok do roku. Zysk netto był na poziomie 7,2 mln zł (-3,6%), EBIT 9,7 mln zł (-4,6%), natomiast EBITDA 12,2 mln zł (-5,5%). Na osiągnięte w omawianym czasie rezultaty główny wpływ miały: spadek w branży budowlanej (produkcja budowlano-montażowa zmalała w 2016 r. o 14,1%), spowolnienie ogólnej koniunktury gospodarczej, a także koszty rozwoju sieci sprzedaży.
Pomimo trudnej sytuacji na rynku, utrzymujemy stabilny poziom przychodów, który zawdzięczamy przede wszystkim rosnącej sieci sprzedaży oraz elastycznej i rozbudowanej ofercie rozwiązań i produktów. Naszą sytuację na tle branży uważam za dobrą, doświadczenie i model biznesowy pozwalają nam konsekwentnie osiągać wyniki lepsze niż konkurencja – podkreśla Andrzej Jurczak.
W świetle opublikowanych sza­cunkowych wyników zarząd Grodna podtrzymuje prognozę finansową za rok obrotowy 2016 /17. Zgodnie z założeniami, w całym roku obrotowym 2016/17 spółka zamierza m.in. wypracować 344 mln zł przychodów i 9,1 mln zł zysku netto.

PRZYCHODY FIRMY GRODNO*

Grodno

Grodno to jeden z czołowych dystrybutorów artykułów elektrotechnicznych i oświetleniowych w Polsce, oferujący ponad 120 tys. towarów krajowych i międzynarodowych producentów oraz produkty pod marką własną Luno. Spółka świadczy doradztwo i usługi specjalistyczne – przeprowadza audyty energetyczne i oświetleniowe. Klientami Grodna są firmy zajmujące się instalacją elektryczną, przemysłowe (służby utrzymania ruchu, zakłady produkcyjne), dystrybucją (hurtownie, sklepy, składy budowlane), obiekty wielkopowierzchniowe (magazyny, sieci handlowe, biurowce, hotele) oraz klienci indywidualni.

Więcej aktualności

TIM: wysokie obroty, zysk wyższy o 357%

TIM: wysokie obroty, zysk wyższy o 357%

Grupa Kapitałowa TIM w I połowie 2021 r wygenerowała 602,4 mln…

Ponad 270 wystawców na Targach Energetab 2021

Ponad 270 wystawców na Targach Energetab 2021

Według informacji organizatorów blisko 8 tysięcy gości odwiedz…

Zarmen został właścicielem Elektrobudowy

Zarmen został właścicielem Elektrobudowy

Zarmen poinformował, że zawarł 14 września 2021 r. z syndykiem…

Konkurs Osobowość Roku 2021: rozpoczęto nabór zgłoszeń

Konkurs Osobowość Roku 2021: rozpoczęto nabór zgłoszeń

Można już nadsyłać zgłoszenia do 6. edycji Konkursu Osobowość …

Więcej aktualności

TIM: wysokie obroty, zysk wyższy o 357%

TIM: wysokie obroty, zysk wyższy o 357%

Grupa Kapitałowa TIM w I połowie 2021 r wygenerowała 602,4 mln zł przychodów ze sprzedaży (+22% r/r). Skonsolidowany zysk netto osiągnął ponad 43 mln zł, co oznacza wzrost o 357% r/r. Przychody ze sprzedaży TIM SA wzrosły w stosunku do I pó…

Ponad 270 wystawców na Targach Energetab 2021

Ponad 270 wystawców na Targach Energetab 2021

Według informacji organizatorów blisko 8 tysięcy gości odwiedziło zakończone 16 września Międzynarodowe Targi Energetyczne Energetab. Wśród ponad 270 wystawców dominowały krajowe przedsiębiorstwa. Zagrożenie epidemią niewątpliwie ograniczył…

Zarmen został właścicielem Elektrobudowy

Zarmen został właścicielem Elektrobudowy

Zarmen poinformował, że zawarł 14 września 2021 r. z syndykiem umowę sprzedaży zorganizowanych części przedsiębiorstwa Elektrobudowa SA w upadłości. W wyniku tej transakcji, spółka Zarmen nabyła od syndyka zorganizowane części przedsiębi…

Konkurs Osobowość Roku 2021: rozpoczęto nabór zgłoszeń

Konkurs Osobowość Roku 2021: rozpoczęto nabór zgłoszeń

Można już nadsyłać zgłoszenia do 6. edycji Konkursu Osobowość Roku odbywającej się w roku 2021. Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone podczas Międzynarodowych Targów Elektrotechnika i Międzynarodowych Targów Światło w Warszawie. Konkurs ma n…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas