Facebook

Bytom zmodernizuje oświetlenie uliczne

Bytom rozpoczyna projekt modernizacji oświetlenia drogowego, w ramach którego ponad 2,2 tys. miejskich opraw zostanie wymieniona na energooszczędne oświetlenie LED. Dzięki modernizacji w mieście będzie jaśniej i bezpieczniej. Spadną też rachunki za energię elektryczną – zużycie prądu może zmniejszyć się nawet o połowę.

9 kwietnia prezydent Mariusz Wołosz i dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów – Józef Butrym podpisali umowę z firmą FBSerwis, która przeprowadzi modernizację oświetlenia drogowego w Bytomiu. Inwestycja obejmie m.in. montaż 2 230 nowych opraw LED z systemem redukcji mocy, demontaż i utylizację starych opraw, wymianę przewodów i wysięgników na słupach oświetleniowych. Wartość inwestycji wyniesie około 3,4 mln zł.

– Będzie jaśniej i bardziej komfortowo, ale też bezpieczniej – odczują to wszyscy mieszkańcy: zarówno spacerowicze w parku, jak i kierowcy. Nowe oświetlenie będzie doświetlało, ale nie oślepiało – podkreśla Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Miasto zyska też oszczędności. Koszty energii elektrycznej mają zmaleć z 535 tys. zł do 289 tys. zł rocznie. Wynika to z zastosowania energooszczędnych opraw LED-owych, ale także z redukcji mocy w godzinach późnonocnych, kiedy ruch samochodów i pieszych jest znikomy.

Zużycie prądu zmniejszy się nawet o 47%. Dodatkowe oszczędności ma przynieść wprowadzenie redukcji mocy w godzinach późnonocnych. Zgodnie z naszymi kalkulacjami, koszty energii elektrycznej zmaleją o około 25 tys. zł rocznie. Zmaleją też koszty konserwacji oświetlenia drogowego. Do tego dochodzą argumenty ekologiczne: energooszczędność, trwałość zastosowanego rozwiązania oraz ograniczenie emisji CO2 – dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Modernizacja ograniczy także zjawisko tzw. light pollution – zanieczyszczenia świetlnego. Nowoczesne oprawy lepiej ukierunkowują stożek światła – mniej światła z lamp ulicznych będzie świecić w okna mieszkańców.

– Łącznie na terenie Bytomia znajduje się 10,7 tys. punktów oświetleniowych, z czego około 7,5 tys. to punkty oświetleniowe firmy Tauron – do gminy należy 2 870 lamp. Modernizacja obejmie 2 230 lamp, czyli prawie 80% miejskich punktów świetlnych – mówi Józef Butrym, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Środki w wysokości 508 tys. zł na realizację modernizacji miejskiego oświetlenia zostały zabezpieczone w budżecie Bytomia. Pozostałe 2,9 mln zł ma pochodzić z dofinansowania unijnego. Miasto stara się bowiem o wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) oś priorytetowa: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas