Facebook

Siemens Gamesa postawił wiatraki w rekordowym czasie

16 kwietnia na niemieckiej części Morza Bałtyckiego oficjalnie została otwarta morska elektrownia wiatrowa Arkona należąca do koncernów E.ON i Equinor. Inwestycje w rekordowym czasie zrealizowała spółka Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE).

Elektrownia Arkona ma łączną moc 385 MW i będzie zaopatrywać rocznie około 400 tys. niemieckich gospodarstw domowych w energię elektryczną. Siemens Gamesa zainstalował i uruchomił 60 turbin SWT-6.0-154 z napędem bezpośrednim. Elektrownia wiatrowa znajduje się w niemieckiej strefie Morza Bałtyckiego, 35 km na północny wschód od wyspy Rugii.

Wszystkie prace na morzu zostały przeprowadzone we współpracy z deweloperem z portu Sassnitz-Mukran w rekordowym czasie – między lipcem a październikiem 2018 roku. przy budowie farmy Siemens Gamesa zastosował sprawdzoną wcześniej koncepcję 24/One, w której turbina jest instalowana w ciągu 24 godzin. W rezultacie elektrownia wiatrowa została ukończona i uruchomiona znacznie wcześniej niż planowano.

Siemens Gamesa Renewable Energy posiada ponad 3,1 tys. działających na całym świecie morskich turbin wiatrowych o łącznej mocy ponad 13 GW. Pierwszą instalację wiatrową typu offshore spółka uruchomiła w 1991 roku. W sumie SGRE zamontowało do tej pory na morzu i na lądzie turbiny o łącznej mocy ponad 90 GW. Wartość zamówień firmy, które są w toku realizacji sięga 23 mld euro.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas