Facebook

Ruszył montaż baterii w magazynie energii w Bystrej

Budowa hybrydowego magazynu energii na farmie wiatrowej spółki Energa Wytwarzanie weszła w ostatnią fazę. Do Bystrej dotarły pierwsze kontenery z bateriami, stanowiącymi finalne wyposażenie magazynu – największego obiektu tego typu w Polsce i jednego z większych na świecie.

Hybrydowy magazyn energii (Battery Energy Storage System, BESS) zostanie oddany do użytku pod koniec bieżącego roku na Farmie Wiatrowej Bystra, należącej do spółki Energa Wytwarzanie. Przedsięwzięcie będące efektem polsko-japońskiego partnerstwa spółek Grupy Energa (Energa Wytwarzanie, Energa Operator), Polskich Sieci Elektroenergetycznych, japońskiej agencji rządowej NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization), Hitachi i Hitachi Chemical, w dużym stopniu uniezależni procesy produkcji zielonej od nieprzewidywalnych uwarunkowań atmosferycznych.

Zakończenie budowy hali, w której zainstalowane zostaną baterie, było jedną z ważniejszych faz inwestycji. Etap ten – zgodnie z harmonogramem – zakończył się w połowie maja. Obecnie rozpoczęła się kluczowa faza projektu – montaż zestawów baterii w hali magazynowej.

– Budowa hybrydowego magazynu energii w Bystrej weszła w ostatnie stadium. Gotowa hala magazynowa ma powierzchnię 1,2 tys. m2. 29 maja dotarły do niej pierwsze wyprodukowane w Japonii zespoły baterii litowo-jonowych. Baterie kwasowo-ołowiowe VRLA trafią do nas w najbliższych dniach. Kolejnym etapem będzie zakończenie instalacji wszystkich akumulatorów i ich wyrównawcze doładowanie – oznajmia Anna Dutkowska, dyrektor zarządzający Energa Wytwarzanie, odpowiedzialna za nadzór nad projektem.

Kontenery z bateriami przybyły do Polski z Japonii drogą morską. Fracht z Kobe do portu w Gdańsku trwa sześć tygodni. Następnie, ciężarówkami transportowane są one na farmę wiatrową w Bystrej.

Hybrydowy magazyn energii będzie się składał z dwóch zespołów baterii: litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh. Po zakończeniu wszystkich prac montażowych nastąpi roczny okres testów zaprojektowanych funkcjonalności magazynu energii oraz realizowanego przez PSE i Hitachi systemu SPS (Special Protection Scheme), który ma pełnić funkcję automatyki odciążającej sieć elektroenergetyczną na wydzielonym obszarze KSE. Inwestycja zostanie oceniona m.in. pod względem efektywności oraz możliwości zastosowania magazynowania energii na szerszą skalę.

Zastosowanie na FW Bystra magazynu energii elektrycznej pozwoli lepiej wykorzystać jej potencjał i podnieść niezawodność dostaw energii elektrycznej. Tego rodzaju magazyny mogą wkrótce stanowić znakomite rozwiązanie dla niestabilnej z natury rzeczy produkcji energii z OZE. Ze względu na fakt, że nasza spółka posiada istotne moce wytwórcze zielonej energii, technologie pozwalające ustabilizować poziom produkcji z tych źródeł znajdują się w centrum naszego zainteresowania – podkreśla Piotr Meler, prezes Energi Wytwarzanie.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas