Facebook

Stowarzyszenie LCA będzie promować LiFi i OCC

Globalne firmy m.in. z branży telekomunikacyjnej, oświetleniowej i infrastrukturalnej utworzyły stowarzyszenie Light Communications Alliance (LCA). Organizacja ma na celu promowanie nowych technologii bezprzewodowych z wykorzystaniem oświetlenia (LiFi, OCC).

Członkami założycielami LCA są: Nokia, Emirates Integrated Telecommunications Company (du), Ledvance, Liberty Global, Lucibel, Orange, pureLiFi, LiFi Research & Development Centre, Velmenni, Zero.1, CEA Leti oraz Institut Mines-Télécom.

– Komunikacja z wykorzystaniem światła uzupełnia i poprawia bezprzewodową komunikację 5G i inne technologie wysokiej częstotliwości, takie jak Wi-Fi. Dzięki zastosowaniu szerszego dostępnego widma światło może być wykorzystywane do szybszego przesyłania większych ilości danych w sposób bardziej bezpieczny – informuje LCA w komunikacie.

Technologie komunikacyjne z wykorzystaniem światła takie jak LiFi (Light Fidelity) i OCC (Optical Camera Communications) w ostatnich latach cieszą się coraz większym zainteresowaniem w wielu branżach, m.in. Smart City, Przemysł 4.0, handel detaliczny, czy turystyka.

LiFi umożliwia – za pomocą światła – dwukierunkowy przesył danych o dużej przepustowości i wyższych prędkościach w porównaniu do komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Może być łatwo zintegrowany z tradycyjną technologią bezprzewodową, taką jak Wi-Fi. LiFi znajduje zastosowanie zarówno w środowisku domowym, jak i profesjonalnym, m.in. w biurach, transporcie, Przemyśle 4.0 czy inteligentnych domach. Według Global Market Insights predicts rynek LiFi w 2025 roku osiągnie wartość 74 mld USD.

Z kolei technologia OCC, zdaniem Light Communications Alliance, ma potencjał do tworzenia usług o wartości dodanej, wykorzystując światło zarówno do komunikacji, jak i do pozycjonowania w pomieszczeniach, takich jak budynki biurowe, centra kongresowe czy parkingi.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas