Facebook

Laboratorium Przemysłu 4.0 na Politechnice Śląskiej

Nowe laboratorium to wspólny projekt Politechniki Śląskiej i firmy Atlas Copco. Obiekt został wyposażony w sprzęt i technologie Przemysłu 4.0. obecnie wykorzystywane na świecie, m.in. w branży motoryzacyjnej.

Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym uruchomiono pierwszą w Polsce Pracownię Atlas Copco – producenta rozwiązań technologicznych i produkcyjnych Przemysłu 4.0.

– Uruchomienie tej pracowni to jeden z ważnych elementów wdrażania technologii Przemysłu 4.0. To już nie tylko wiedza książkowa, ale rzeczywiste rozwiązania, stosowane w największych firmach branży samochodowej. Właśnie wróciłem z Zakładów Fiata, gdzie podpisywaliśmy umowę o współpracy na kolejny rok. Jednym z jej elementów jest wdrażanie nowych technologii, rozwijanie współpracy w zakresie kształcenia, badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych – oznajmia prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Nowe stanowisko firmy Atlas Copco obejmuje najnowsze technologie w zakresie montażu, udoskonalenia jego jakości, zwiększania niezawodności systemów technicznych, w tym przypadku związanych z samochodami.

Jak informuje śląska uczelnia, dzięki współpracy z firmą Atlas Copco studenci będą mieli okazję uczyć się rzeczy aktualnych i na bieżąco poznawać zmiany, które nastąpią w procesach produkcyjnych. Ponadto zajęcia w laboratorium będą integrowały wszystkie elementy, które są ważne w automatyce, mechatronice, informatyce stosowanej, budowie maszyn, a także w organizacji procesu produkcji. Uzyskana podczas zajęć wiedza pomoże w projektowaniu samochodów, ale także podczas działalności w obszarach wykraczających poza automotive.

– Współpracujemy z firmą Atlas Copco od dwóch lat. W tym okresie były realizowane prace inżynierskie i magisterskie i dzięki współpracy – bo to nie tylko wyposażenie, ale też współpraca merytoryczna – powstało stanowisko, na którym jesteśmy w stanie pokazać technologie połączone, a tym samym Przemysł 4.0 – podkreśla prof. Anna Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Laboratorium Przemysłu 4.0 otwarto 15 stycznia. Istotnym punktem uroczystości była sesja pokazowa sprzętu demo pod hasłem „Industry 4.0 w przemyśle montażowym” oraz prezentacja laboratorium. Stanowiska zaimplementowane w jego przestrzeni są standardem stosowanym w liniach produkcyjnych. Systemy firmy Atlas Copco wykorzystywane przez producentów z branży automotive, takich jak Fiat, Opel czy BMW.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas