Facebook

Spółka KGHM-u prezentuje elektryczny wóz transportowy

Spółka KGHM ZANAM zaprezentowała prototyp nowego wozu transportowego z napędem elektrycznym. Dla polkowickiej spółki z Grupy KGHM Polska Miedź to pierwszy krok w kierunku działań związanych z niskoemisyjną gospodarką energetyczną.

Prezentacja Zanpera, czyli pierwszego pojazdu z napędem elektrycznym wyprodukowanego przez KGHM ZANAM, miała miejsce podczas konferencji prasowej poświęconej odnawialnym źródłom energii realizowanych przez Grupę KGHM Polska Miedź. Pojazd dedykowany jest do transportu osób pod ziemią, ma być również wykorzystywany do przewozu osób poszkodowanych w wypadkach, a także transportu materiałów.

Wóz spełnia wszelkie normy związane z ergonomią i bezpieczeństwem pracy. Jego konstrukcja oraz zastosowanie w nim m.in. instalacji elektrycznej opartej o sterowniki PLC i magistralę CAN, a także wprowadzenie najnowszych rozwiązań takich jak: powłoka antykorozyjna czy nowe technologie w zakresie połączeń elektrycznych, mają sprzyjać pracy w niezwykle wymagającym środowisku podziemnym. Przy tym urządzeniu konstruktorzy wykorzystali wieloletnie doświadczenie wypracowane przy projektowaniu i produkcji samojezdnych maszyn górniczych.

– Wprowadzenie napędu elektrycznego do pojazdu Zanper było głównym założeniem tego projektu. Dla nas to pewnego rodzaju początek ofensywy w dziedzinie niskoemisyjnych maszyn górniczych. Chcemy w przyszłości uzupełniać ofertę KGHM ZANAM o kolejne modele elektryczne, które zminimalizują emisję szkodliwych substancji w środowisku podziemnym – oznajmia Krzysztof Okrent, dyrektor działu rozwoju maszyn i urządzeń w KGHM ZANAM.
Obecnie wóz jest w trakcie testów poligonowych.

KGHM ZANAM należy do największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń dla sektora górniczego. Wytwarza również sprzęt stosowany w systemach przeładunkowych, zespołach transportowych, skalnictwie i kopalniach odkrywkowych. Spółka jest także znaczącym producentem odlewów staliwnych i żeliwnych.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas