Facebook

Rekordowe inwestycje SK IE Technology w Polsce

Koreańska firma SK IE Technology, spółka zależna SK Innovation, planuje największe w swojej historii inwestycje w fabryki separatorów do akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych i wybuduje dwa kolejne zakłady w Polsce o łącznej wydajności 860 mln m kw. rocznie.

Zarząd SK IE Technology zadecydował o zainwestowaniu ponad 970 mln USD w budowę trzeciej i czwartej fabryki separatorów zlokalizowanych w Dąbrowie Górniczej. Będzie to największa z dotychczasowych pojedynczych inwestycji realizowanych przez SK IE Technology. W połączeniu z dwoma poprzednimi zakładami separatorów powstającymi w Dąbrowie Górniczej da to roczne moce na poziomie 1,54 mld m kw. tylko w Polsce.
W związku z nowym projektem zatrudnienie znajdzie 800 osób. Roczna zdolność produkcyjna zakładów nr 3 i 4 SK IE Technology w Polsce wyniesie po 430 mln m kw. Dodając 680 mln m kw. wydajności zakładów 1 i 2, SK IE Technology będzie w stanie produkować łącznie 1,54 mld m kw. separatorów rocznie tylko w Polsce.
Dzięki nowej inwestycji zakład w Dąbrowie Górniczej będzie największą fabryką spółki na świecie, a całkowite nakłady inwestycyjne przekroczą 1,5 mld EUR (prawie 7 mld PLN).

Jak podano w komunikacie, powodem dla którego firma SK IE Technology dokonuje tak dużych inwestycji, jest podjęcie działań zapobiegawczych w związku z olbrzymim popytem na zakupy ze strony powiązanych branż szybko rozwijającego się rynku akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

Ogromne zapotrzebowanie na materiały bateryjne dobrze obrazuje fakt, iż SK IE Technology wyprzedało już zasoby, które dopiero mają być wyprodukowane w tym roku w polskiej fabryce numer 1. Zakład rozpocznie działalność w trzecim kwartale 2021 roku.

SK IE Technology rozpocznie budowę Zakładu 3 i Zakładu 4 w Polsce w trzecim kwartale tego roku, a produkcja w tych obiektach ma ruszyć do końca 2023 roku. Istniejący Zakład 1 rozpocznie produkcję w trzecim kwartale bieżącego roku, a Zakład 2 – w pierwszym kwartale 2023 roku. Budowa drugiego zakładu została ogłoszona jesienią ubiegłego roku.

Separatory to podstawowe materiały, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo i wydajność akumulatorów litowo-jonowych w pojazdach elektrycznych. Stanowią około 15-20% kosztów produkcji baterii.
Analitycy branżowi przewidują gwałtowny wzrost światowego rynku separatorów do około 16 mld m kw. w 2025 roku z około 4 mld m kw. w roku 2020. Od 2023 roku spodziewany jest nawet niedobór podaży.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas