Facebook

Northvolt pozyskał 2,75 mld USD na rozwój działalności

Firma Northvolt pozyskała kapitał w wysokości 2,75 mld dolarów (około 10 mld zł), który zostanie przeznaczony na dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Sfinansowane zostanie w ten sposób zwiększenie mocy produkcyjnych fabryki ogniw bateryjnych w Szwecji oraz poszerzenie zakresu badań i rozwoju w oddziałach w Szwecji i Polsce.

W emisji prywatnej uczestniczyli nowi inwestorzy z funduszy AP 1-4 i OMERS, równolegle z dotychczasowymi inwestorami: Goldman Sachs Asset Management i Volkswagen. Obecni właściciele – AMF, ATP, Baillie Gifford, Baron Capital Group, Bridford Investments Limited, Compagnia di San Paolo, Cristina Stenbeck, Daniel EK, IMAS Foundation, EIT InnoEnergy, Norrsken VC, PCS Holding, Scania i Stena Metall Finans – również biorą udział w emisji prywatnej.

Northvolt pozyskał już ponad 6,5 mld dolarów, aby umożliwić realizację planu rozwoju rocznej mocy produkcyjnej w Europie do ponad 150 GWh do roku 2030. Dodatkowo Northvolt zabezpieczył kontrakty od kluczowych klientów o wartości ponad 27 mld dolarów, włączając w to BMW, Fluence, Scanię i Volkswagen. Celem Northvolt jest również utworzenie zakładu specjalizującego się w recyklingu, dzięki którym do 2030 roku 50% surowców w produkowanych przez Northvolt ogniwach będzie pochodziło z recyklingu.

Dołączyli do nas światowej sławy inwestorzy i klienci, którzy podzielają misję Northvolt, mającą na celu stworzenie najbardziej ekologicznej baterii na świecie, która umożliwi przejście Europy na energię ze źródeł odnawialnych – komentuje Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvolt.

Plany zwiększenia rocznej mocy produkcyjnej pierwszej gigafabryki Northvolt, Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji, zostaną poszerzone z wcześniejszych 40 GWh do 60 GWh, aby sprostać zwiększającemu się popytowi ze strony kluczowych klientów, w tym zamówieniu firmy Volkswagen o wartości 14 mld USD, ogłoszonym wcześniej tego roku. Fabryka rozpocznie produkcję jeszcze w tym roku.

Od ponad roku produkujemy już ogniwa w naszym zakładzie pilotażowym Northvolt Labs w Szwecji, a od ponad trzech lat systemy bateryjne w fabryce w Polsce. Wykorzystanie tej wiedzy i doświadczenia na większą skalę to dla nas doskonała perspektywa – powiedział Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

Aby sprostać docelowej wydajności przewidzianej na rok 2030, Northvolt zamierza zbudować przynajmniej dwie kolejne gigafabryki w Europie w ciągu najbliższej dekady i bada możliwości wybudowania następnej w Niemczech.

Northvolt
Northvolt to firma byłego wiceprezesa Tesla Motors – Petera Carlssona. Firma została założona jako SGF Energy w 2015 r. W 2017 r. zmieniła nazwę na Northvolt. Jej głównym celem jest zaopatrywanie przemysłu motoryzacyjnego w akumulatory do pojazdów elektrycznych. W 2019 r. firmy takie jak BMW, Volkswagen, Goldman Sachs i Folksam zadeklarowały chęć zainwestowania w Northvolt. Łącznie ich inwestycje wyniosły ponad miliard dolarów.
Northvolt zatrudnia ponad 1700 pracowników w lokalizacjach w Szwecji, Niemczech i Polsce. Od 2018 roku firma funkcjonuje w Polsce pod nazwą Northvolt Poland Sp. z o.o. W zakładzie w Gdańsku produkuje systemy magazynowania energii oraz moduły bateryjne.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas