Facebook

Kablowiec Nexans Aurora został uroczyście ochrzczony

8 czerwca odbyła się uroczystość nadania imienia statku Nexans Aurora – jednostce nowej generacji do układania kabli zbudowanej dla Nexans Subsea Operations. W jego budowie brała udział stocznia gdańska.

Nexans Aurora o długości 149,9 m, szerokości 31 m i nośności 17 000 t jest przygotowany do pracy w trudnych warunkach pogodowych na całym świecie. Kablowiec, z systemem pozycjonowania dynamicznego klasy DP3, powstał według projektu ST-297 CLV (Cable Laying Vessel) z okrętowego biura projektowo-konsultingowego Skipsteknisk z Alesund.

Mimo pandemii Covid-19, realizacja projektu przebiegała bez opóźnień, a statek został dostarczony armatorowi na czas tj. 31 maja br. – trzy lata po podpisaniu kontraktu na jego budowę. Kontrakt na budowę częściowo wyposażonego kadłuba statku ze stocznią Ulstein podpisała w 2018 roku spółka Crist SA. Kadłub Nexans Aurora ze stoczni gdyńskiej wyholowano do norweskiej stoczni w czerwcu 2020 roku.

Po zwodowaniu statek rozpocznie instalację kabli na morskiej farmie wiatrowej Seagreen, która będzie największą tego typu instalacją wiatrową w Szkocji.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas