Facebook

Porsche inwestuje w fabrykę ogniw akumulatorowych

Porsche zainwestuje kwotę kilkudziesięciu milionów euro w nową spółkę Cellforce Group GmbH. 21 czerwca 2021 roku w centrum rozwoju w Weissach Porsche oraz partner joint venture – firma Customcells – ogłosiły uruchomienie produkcji wysokowydajnych ogniw akumulatorowych.

Nowe przedsięwzięcie, w którym Porsche objęło większościowy pakiet 83,75% udziałów, ma swoją siedzibę w Tybindze. Zakłady mają znajdować się w bliskiej odległości od centrum badawczo-rozwojowego w Weissach oraz siedziby Porsche AG w Stuttgarcie-Zuffenhausen. Oczekuje się, że do 2025 roku liczba pracowników nowej spółki wzrośnie z 13 osób – tyle obecnie zatrudniają obie firmy – do nawet 80. Republika Federalna Niemiec i Badenia-Wirtembergia dofinansowują projekt kwotą w wysokości około 60 mln EUR.

Założyliśmy Customcells z myślą o opracowaniu dostosowanych do potrzeb klienta ogniw akumulatorowych przeznaczonych do najbardziej wymagających zastosowań – i możemy to teraz realizować wspólnie z Porsche. Celem planowanego zakładu produkcyjnego jest osiągnięcie minimalnej rocznej mocy produkcyjnej na poziomie 100 MWh, co odpowiada zbudowaniu wysokowydajnych akumulatorów dla 1000 pojazdów – informuje Torge Thönnessen, dyrektor generalny Customcells.

Porsche powstało w 1931 roku w Stuttgarcie jako biuro inżynieryjno-rozwojowe. Do dziś nie można kupić techniki, która jest sercem naszych wyczynowych samochodów sportowych. Opracowujemy ją sami. Dlatego logiczne jest, że sami rozwijamy i budujemy kluczową technologię przyszłości – ogniwo akumulatorowe – mówi Michael Steiner, członek zarządu Porsche ds. badań i rozwoju.

Chemia nowych wysokowydajnych ogniw bazuje na krzemie jako materiale anodowym. Według Porsche jego zastosowanie pozwoli na znaczne zwiększenie gęstości mocy względem obecnych akumulatorów seryjnych. Produkt może więc oferować tę samą pojemność przy mniejszym rozmiarze. Nowa chemia zmniejsza rezystancję wewnętrzną akumulatora. Pozwala to wchłonąć więcej energii podczas rekuperacji, a jednocześnie zapewnia lepszą wydajność szybkiego ładowania. Istotna jest także wyższa odporność ogniwa Cellforce na wysoką temperaturę.

Współpraca z BASF

Na partnera w rozwoju ogniw dla nowej generacji akumulatorów litowo-jonowych wybrano BASF. W ramach współpracy BASF jest wyłącznym dostawcą wysokoenergetycznych materiałów katodowych HEDTM NCM do produkcji wysokowydajnych ogniw, które umożliwiają szybkie ładowanie i uzyskanie wysokiej gęstości energii. Od 2022 roku w swoich fabrykach w miejscowości Harjavalta w Finlandii (podstawowe produkty materiałów katodowych) oraz w Schwarzheide w Brandenburgii (materiały katodowe) BASF będzie w stanie wytwarzać materiały do produkcji akumulatorów o niskim śladzie węglowym.

Customcells
Customcells specjalizuje się w rozwoju specjalnych ogniw litowo-jonowych. W oddziałach założonego w 2012 roku przedsiębiorstwa w Itzehoe (Szlezwik-Holsztyn) oraz w Tybindze (Badenia-Wirtembergia) opracowywane są i wytwarzane ogniwa akumulatorowe „made in Germany” przeznaczone do konkretnych zastosowań – od prototypów po małe i średnie serie.

Porsche AG
Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG to producent samochodów sportowych. Firma została założona przez Ferry’ego Porsche w 1948 roku w Stuttgarcie, a od 2012 roku jest częścią Grupy Volkswagen. Obecnie zatrudnia około 36 tys. pracowników. W roku finansowym 2020 Porsche AG ustanowiło nowy rekord przychodów: ich wartość wzrosła do 28,7 mld EUR, przewyższając wynik z poprzedniego roku o ponad 100 mln EUR. Producent dostarczył wówczas klientom ponad 270 tys. samochodów sportowych i wygenerował zysk operacyjny w wysokości 4,2 mld EUR.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas