Facebook

Hitachi ABB Power Grids zbuduje połączenie HVDC na Bliskim Wschodzie

Firma Hitachi ABB Power Grids stanęła na czele konsorcjum, które otrzymało kontrakt o wartości kilkuset milionów dolarów od Saudi Electricity Company i Egyptian Electricity Transmission Company. Kontrakt dotyczy pierwszego w historii połączenia HVDC na dużą skalę na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Połączenie HVDC umożliwi Królestwu Arabii Saudyjskiej i Arabskiej Republice Egiptu wymianę do 3000 MW energii elektrycznej, z której znaczna część ma być w przyszłości wytwarzana z odnawialnych źródeł energii. Połączenie będzie obsługiwało przepływ energii w wielu kierunkach pomiędzy trzema terminalami i będzie pierwszym, które umożliwi wymianę energii elektrycznej pomiędzy oboma krajami.

Hitachi ABB Power Grids dostarczy zaawansowane technologie dla połączenia wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) pomiędzy krajami. Kontrakt obejmuje dostawę trzech stacji przekształtnikowych HVDC, które zostaną zlokalizowane w Medynie i Tabuku w Królestwie Arabii Saudyjskiej oraz Badrze w Egipcie. We współpracy z dwoma partnerami konsorcjum: Saudi Services for Electro Mechanic Works w Arabii Saudyjskiej oraz Orascom Construction w Egipcie, firma dostarczy również analizy systemowe, projekty i prace inżynieryjne, transformatory, zawory, urządzenia wysokiego napięcia i doradztwo techniczne, a także będzie odpowiadać za uruchomienie i serwis.

Połączenie HVDC

Połączenie międzysystemowe HVDC będzie transportować do 3000 MW energii elektrycznej przy napięciu 500 kV na długości 1350 km za pomocą napowietrznych linii energetycznych i kabla podmorskiego przez Morze Czerwone. Energia elektryczna będzie mogła płynąć w wielu kierunkach pomiędzy trzema terminalami – na przykład z Tabuku do Badr, ale także jednocześnie z Tabuku do Medyny. Dzięki najnowocześniejszemu systemowi sterowania MACH™ przepływ energii może być kontrolowany i odwracany pomiędzy stacjami bez przerywania ciągłego przepływu energii, zapewniając elastyczność, odporność sieci i bezpieczeństwo dostaw dla obu krajów.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas