Facebook

Ruszył pierwszy od 15 lat blok jądrowy w UE

W Finlandii rozpoczął produkcję energii nowy blok jądrowy o docelowej mocy 1600 MW. Budowa tej jednostki rozpoczęła się jeszcze w 2005 r. Poprzedni blok w Unii Europejskiej uruchomiono niemal 15 lat temu.

Elektrownia jądrowa Olkiluoto aktualnie składa się z dwóch bloków. Każdy z nich o mocy elektrycznej 880 MW. Trzeci Olkiluoto 3 o mocy 1600 MW stan krytyczny osiągnął 21 grudnia o godzinie 3.22. Będzie on docelowo produkować około 14% energii elektrycznej w Finlandii.
Wstępna faza produkcji energii elektrycznej rozpocznie się pod koniec stycznia 2022 r. Blok osiągnie wówczas poziom  30% mocy docelowej czyli około 500 MW. Regularna produkcja energii elektrycznej przez Olkiluoto 3 zacznie się w czerwcu 2022 r.

Olkiluoto jest jedną z dwóch elektrowni jądrowych w Finlandii. Dotychczasowe dwa reaktory uruchomione na przełomie lat 70 i 80. wytwarzają około 16% zużywanej w kraju energii elektrycznej. Łącznie z trzecim reaktorem będzie to już około 30%.

Blok Olkiluoto będzie pierwszą jednostką wyposażoną w reaktor EPR w Europie (pierwsze na świecie tego typu jednostki działają już od kilku lat w chińskim Taishan). W budowie jest też EPR we francuskim Flamanville oraz dwa bloki elektrowni Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii.

Elektrobudowa
Jedną z polskich firm pracujących przy budowie Olkiluoto 3 była Elektrobudowa (obecnie wchodząca w skład grupy Zarmen) zaangażowana w projekt jako podwykonawca niemieckiej firmy Areva NP GmbH. Zakres prac Elektrobudowy dotyczył głównie budowy wyspy jądrowej, instalowania urządzeń sterowniczych i pomiarowych, montażu rozdzielnic, podłączania silników itp.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas