Facebook

Northvolt uruchomił produkcję ogniw litowo-jonowych

28 grudnia uruchomiono gigafabrykę Northvolt Ett w północnej Szwecji, która rozpoczęła produkcję pierwszego ogniwa litowo-jonowego. Jest to pierwszy produkt tego typu całkowicie zaprojektowany i wyprodukowany w gigafabryce należącej do firmy europejskiej.

Ogniwa wyprodukowane w gigafabryce Northvolt Ett trafią m.in. do gdańskiego zakładu produkcyjnego, w którym będą wykorzystywane do budowy złożonych systemów bateryjnych. Uruchamianie oraz zwiększanie mocy produkcyjnych fabryki będzie kontynuowane w 2022 roku, kiedy zaczną być realizowane pierwsze komercyjne dostawy do klientów.

W najbliższych latach możliwości produkcyjne gigafabryki Northvolt Ett wzrosną do 60 GWh/rok, aby zapewnić realizację kontaktów o wysokości 30 miliardów dolarów, zawartych z takimi kluczowymi klientami, jak: BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar. To do tych klientów z branży motoryzacyjnej, przemysłowej oraz magazynowania energii Northvolt Ett będzie dostarczał ogniwa w różnych formatach od początku 2022 roku.

Dzisiejsze wydarzenie jest ważne nie tylko dla Northvolt w Szwecji, ale również dla oddziału naszej firmy w Polsce. W Gdańsku wytwarzamy kompletne systemy bateryjne, których najważniejszym komponentem są ogniwa. Rozpoczęcie produkcji w Northvolt Ett oznacza, że już wkrótce zaczniemy otrzymywać ze Szwecji dostawy ogniw produkowanych w sposób zrównoważony dla środowiska – z materiałów w części pochodzących z recyklingu oraz w zakładzie zasilanym wyłącznie odnawialnymi źródłami energii – powiedział Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

Northvolt
Northvolt to europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma została założona w 2016 roku z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu. Northvolt zatrudnia ponad 2300 pracowników 100 różnych narodowości.

Od 2018 firma funkcjonuje w Polsce pod nazwą Northvolt Poland Sp. z o.o. W zakładzie w Gdańsku produkuje systemy magazynowania energii oraz moduły bateryjne zastępujące silniki spalinowe w maszynach wykorzystywanych w przemyśle. Obecnie firma Northvolt Poland zwiększa swoje zdolności produkcyjne, inwestując w Gdańsku 200 mln USD w budowę wysoce zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego o powierzchni 50 tys. m².

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas