Facebook

Enea ma wyłączność na Elektrownię Połaniec

Enea uzyskała od Engie wyłączność na dalsze prowadzenie negocjacji w sprawie przejęcia 100% akcji w Elektrowni Połaniec. Udzielona Enei wyłączność będzie obowiązywała do końca bieżącego roku.

Ewentualne przejęcie przez Eneę Elektrowni Połaniec pozwoliłoby na stworzenie efektywnego kosztowo i operacyjnie obszaru produkcji energii w oparciu o własny surowiec, co budowałoby przewagę konkurencyjną grupy na rynku energii. Dzięki temu Grupa Enea umacniałaby pozycję jednego z wiodących wytwórców energii w kraju oraz jej dostawcy. Ene jest też inwestorem komplementarnym – posiadane przez grupę aktywa w postaci Elektrowni Kozienice i LW Bogdanka, w przypadku objęcia 100% akcji Engie Energia Polska, będą pozwalały na wykorzystanie szeregu synergii.

– Efektywny model integracji obszarów wydobycia i wytwarzania to jedno z kluczowych zadań grup surowcowo-energetycznych zintegrowanych pionowo, do których należy Enea. Nasze dążenie do objęcia systemowych aktywów wytwórczych, których właścicielem jest Engie Energia Polska wpisuje się w jeden z ważniejszych punktów naszej strategii – wzrost zainstalowanej mocy konwencjonalnych źródeł wytwarzania, na którym oprzemy wzrost sprzedaży energii elektrycznej, właściwie bilansując te dwa parametry wewnątrz grupy – oznajmia Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Elektrownia Połaniec to jeden z najefektywniejszych wytwórców energii elektrycznej w Polsce. Ważnym elementem tego aktywa jest nowoczesny blok biomasowy – jeden z największych tego typu bloków na świecie (ponad 200 MW) produkujący zieloną energię. W ostatnich latach Elektrownia Połaniec zrealizowała intensywny program modernizacyjny, zwiększający sprawność produkcji energii oraz dostosowujący urządzenia wytwórcze do obowiązujących standardów środowiskowych. Elektrownia Połaniec ma także wiele cech wspólnych z należąca do Enei Elektrownią Kozienice. Obie elektrownie mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego kraju i wytwarzają energię z wykorzystaniem bloków klasy 200 MW. Głównym dostawcą surowca dla Połańca i Kozienic jest Lubelski Węgiel Bogdanka. Dodatkowo Elektrownia Połaniec należy do grona młodszych elektrowni systemowych w Polsce – pierwszy blok rozpoczął pracę w 1979 r. a ostatni, ósmy, w 1983 r.

Engie Energia Polska to piąty największy producent energii w Polsce. Z elektrownią w Połańcu o mocy ok 1,9 GW, firma odpowiada za 5% produkcji energii w kraju.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas