Facebook

Automatyka

Robot Fanuc wspiera bezkontaktowe testy na koronawirusa

Bawarska firma BoKa Automatisierung zaprojektowała nowe, bezkontaktowe rozwiązanie do walki z pandemią koronawirusa. Prototypowa maszyna korzysta z kamery wideo i robota Fanuc do pobierania i sortowania próbek do testów. Co najważniejsze, operacja ta nie wymaga bezpośredniego zaangażowana człowieka. Po wdrożeniu system ten pozwoli nie tylko zredukować ryzyko infekcji podczas przeprowadzania testów. Odciąży również personel medyczny,…

Więcej

Brak współpracy między środowiskami IT I OT zwiększa ryzyko cyberataków

Fortinet, amerykański dostawca zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, zaprezentował wyniki przeprowadzonego przez Forrester Consulting badania dotyczącego poziomu zabezpieczeń rozwiązań technicznych w firmach przemysłowych. Te – ze względu na coraz bardziej postępującą cyfryzację – jak nigdy wcześniej są narażone na cyberzagrożenia. W celu zminimalizowania zagrożenia cyberataków zespoły ds. technologii informatycznych (IT) i operacyjnych (OT) powinny ze…

Więcej

Mobile Industrial Robots usprawniają logistykę w Visteon

Visteon Electronics Slovakia wdrożył cztery roboty MiR200 firmy Mobile Industrial Robots w celu optymalizacji procesów logistycznych. Technologia MIR zwiększyła elastyczność, wydajność pracy i ergonomię w procesach produkcyjnych. Visteon Electronics Slovakia produkuje deski rozdzielcze dla wielu producentów OEM, m.in. dla Volkswagena, Skody Auto, BMW, Forda i Citroena. Firma wytwarza dziennie 10 tys. sztuk, rocznie dostarcza ponad…

Więcej

Produkcja firmy Rittal w standardach Przemysłu 4.0

W zakładach Rittal w Rittershausen w Niemczech produkcja szaf pełnogabarytowych jest obecnie realizowana na ultranowoczesnych liniach zgodnych z zasadami Przemysłu 4.0. Firma na bieżąco instaluje tam nowe ciągi technologiczne dla szafy pełnogabarytowej VX25. Kwota inwestycji wynosi 120 mln euro.  Dzięki kompleksowej cyfryzacji procesów oraz całkowicie zautomatyzowanym urządzeniom do profilowania, spawania i produkcji części płaskich, firma…

Więcej

Przyciski sterownicze i lampki sygnalizacyjne ETISIG firmy ETI Polam

Przyciski sterownicze i lampki sygnalizacyjne są używane w obwodach kontrolnych do bezpośredniego i zdalnego nadzorowania procesów łączeniowych, przede wszystkim w zakładach przemysłowych, budynkach komercyjnych i instalacjach domowych. W artykule zaprezentowano nową serię przycisków sterowniczych i lampek sygnalizacyjnych ETISIG firmy ETI Polam. Przyciski i lampki sygnalizacyjne ETISIG są przeznaczone do montażu w rozdzielnicach, panelach lub pulpitach…

Więcej

Obsługa modułów bezpieczeństwa funkcjonalnego w węzłach RSTi-EP

Nowa seria układów ekonomicznych wejść/wyjść RSTi-EP, która w ofercie GE pojawiła się w połowie 2017 roku, pozwala na obsługę modułów bezpieczeństwa funkcjonalnego i budowanie systemów z certyfikatem SIL3 (dla IEC61508 oraz IEC62061). Dystrybutorem rozwiązania jest firma Astor.  Moduły bezpieczeństwa firmy GE o numerach katalogowych EP-1901, EP-1902 oraz EP-1922 serii RSTi-EP są przeznaczone do podłączania urządzeń…

Więcej

Nowe jednofunkcyjne przekaźniki czasowe firmy Relpol

Bogata oferta firmy Relpol w zakresie przekaźników czasowych obejmuje kilkadziesiąt wersji aparatów, w różnych obudowach i o różnych napięciach zasilania. Aktualnie producent wprowadza kolejną linię przekaźników czasowych, w tym 12 wykonań przekaźników jednofunkcyjnych.  Elementem wykonawczym nowych przekaźników jednofunkcyjnych są przekaźniki RM84 i RM85. To niezawodne aparaty ze stykami wykonanymi z materiału AgSnO2, dające pewność działania…

Więcej

Eaton wspiera rozwój Inteligentnych Fabryk

Eaton opiera się na standardzie OPC UA i dostosowuje swoje portfolio produktowe dla automatyki. Dzięki temu producenci maszyn i systemów mogą je w łatwiejszy sposób zintegrować ze środowiskiem Smart Factory. Firma Eaton skonstruowała swój asortyment produktów automatyki tak, aby zapewnić producentom maszyn i systemów łatwy i bezpieczny sposób komunikacji poszczególnych elementów maszyny z chmurą (Cloud).…

Więcej

System Axioline F I/O zgodny z IEC 61850 dla sektora energetycznego

Pozyskiwanie zielonej energii oraz globalne wymogi w zakresie ochrony środowiska i zasobów naturalnych to główne wyzwania stojące przed przemysłem energetycznym. Stworzenie standardu IEC 61850 oznacza powstanie międzynarodowej normy umożliwiającej jednolite projektowanie sieci i systemów komunikacyjnych dla energetyki, wspierających te kierunki. System Axioline F I/O firmy Phoenix Contact jest w pełni zgodny z nową regulacją.  Czynniki…

Więcej

Zasadność stosowania sterowników PLC w aplikacjach automatyki

Do niedawna programowalne sterowniki logiczne (PLC) były optymalnym rozwiązaniem dla potrzeb sterowania w urządzeniach automatyki przemysłowej. Obecnie inżynierowie dysponują szerszym wyborem – mogą zastosować komputery przemysłowe, programy do sterowania z poziomu komputera i komputery panelowe, które naśladują funkcje kombinacji PLC/interfejs HMI. Bazując na module Raspberry Pi można także budować własne sterowniki na potrzeby konkretnej aplikacji.…

Więcej

EKS – bezpieczny system wyboru trybu pracy maszyny

EKS firmy Euchner to elektroniczny, bezkontaktowy system wyboru trybu pracy maszyny. Rozwiązanie oferuje nowy sposób realizacji wymogów prawnych zgodnie z normami bezpieczeństwa. Klucz posiada wbudowaną pamięć a jego możliwości komunikacyjne pozwalają na pełną personalizację oraz wymianę informacji na temat jego użycia. Dystrybutorem produktu jest firma Eltron.  Maszyna często musi być wyposażona w osobną opcję wyboru…

Więcej

System Axioline F I/O dla sektora energetycznego

Axioline F I/O firmy Phoenix Contact to rozwiązanie zgodne z IEC 61850 przeznaczone dla systemów zaopatrzenia w energię. Produkt został przygotowany w konstrukcji modułowej do wbudowania w szafy sterownicze, oferuje szybki czas reakcji oraz instalacji. Axioline F cechuje się niezawodną mechaniką, dobrymi właściwościami EMC oraz łatwością użytkowania. Zastosowanie technologii szybkiego podłączania push-in oraz wyjmowanych złączy…

Więcej

Elektromechaniczne urządzenia ryglujące osłonę – rozwiązania Euchner

Elektromechaniczne urządzenia ryglujące osłonę są sprawdzonymi podzespołami bezpieczeństwa stosowanymi w osłonach blokujących w maszynie w strefach zagrożeń. Te tradycyjne elementy są wciąż popularnym i często stosowanym rozwiązaniem sprzężonym z osłoną do ochrony przed dostępem do stref zagrożeń i do stref procesowych (ochrona przed przerwaniem procesu) w maszynach i instalacjach. Eltron oferuje urządzenia ryglujące z portfolio…

Więcej

Aparatura pulpitowa i sterująca Noark Electric

Instalacje elektryczne wymagają stosowania różnorodnej aparatury do kontroli i sterowania systemami. Najprostszym i najczęstszym rozwiązaniem jest wykorzystanie aparatury sterującej i sygnalizacyjnej. Firma Noark Electric wprowadziła na rynek trzy nowe linie produktów w zakresie technologii pulpitowej. Elementy te oferują szeroki zakres zastosowań, począwszy od sygnalizacji stanu w prostych obwodach rozdzielczych do sterowania i kontrolowania złożonych systemów…

Więcej

PMSXpro – rozproszony system sterowania Mitsubishi Electric

Wraz z rozwojem automatyki i rosnącą rolą systemów sterowania, coraz więcej gałęzi przemysłu poszukuje rozwiązań DCS (ang. Distributed Control System – rozproszony system sterowania) cechujących się bezpieczeństwem, możliwością decentralizacji i elastycznością. Dla takich odbiorców – do których należy m.in. energetyka – firma Mitsubishi Electric opracowała system sterowania PMSXpro. Zasadniczo sterowanie w obiekcie, w którym ma…

Więcej

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas