Firma OEM Automatic poszerza ofertę produktową o wyroby nowego dostawcy – włoskiej firmy Ghisalba, specjalizującej się w produkcji styczników średniej i dużej mocy do zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Styczniki firmy Ghisalba charakteryzują się bardzo niskim spadkiem napięcia w stanie przewodzenia i długą, bezawaryjną pracą, nawet w ciężkich warunkach. W ofercie producenta znaleźć można kilka…
Firma Noark Electric oferuje styczniki do różnorodnych systemów przemysłowych i sterujących, dla maksymalnego prądu znamionowego 500 A, w kategorii użytkowania AC-3 dla 400 V (rys. 1). Zostały również przygotowane specjalne wykonania styczników: Ex9CC do baterii kondensatorów oraz Ex9CSR i Ex9CR do układów nawrotnych z wbudowaną blokadą mechaniczną. Wszystkie styczniki mogą być rozbudowane o szeroką gamę…
Apator od kilku lat posiada w swojej ofercie dwie wersje produktowe rozłączników izolacyjnych bezpiecznikowych listwowych: ARS oraz ARS pro. W drugiej połowie 2016 roku pojawiła się na rynku kolejna generacja rodziny typu ARS, z przedrostkiem „smart”, podkreślającym „inteligencję” aparatów. Konstruktorzy tworząc wersję smartARS pro wprowadzili w tym aparacie szereg innowacji, głównie w celu podniesienia bezpieczeństwa…
Rozłączniki izolacyjne znajdują zastosowanie tam, gdzie niezbędne jest czasowe odłączenie odbiornika od napięcia oraz stworzenie bezpiecznej i widocznej przerwy, która zagwarantuje bezpieczeństwo obsługi na czas serwisu urządzeń. Firma Siemens wprowadza na rynek nowy typ rozłącznika izolacyjnego – Sentron 3KD. Aparaty oferują pełne bezpieczeństwo eksploatacyjne oraz zapewniają wiele dodatkowych udogodnień – od tworzenia dokumentacji, po montaż,…
SN Promet wprowadza na rynek nową serię łączników krzywkowych o nazwie TS, o prądzie łączeniowym do 10 A. Aparaty mają małe gabaryty, zastosowano w nich okrągłe płyty czołowe z tabliczką do oznaczeń pozycji oraz ergonomiczne pokrętła. Dzięki skoncentrowaniu się na standardowych programach łączeń a zarazem produkcji seryjnej łączników, firma Promet może zaoferować krótkie terminy dostaw.…
Rozłączniki izolacyjne typu OT firmy ABB są najczęściej stosowane jako rozłączniki główne w rozdzielnicach niskiego napięcia. Mogą też realizować funkcje przełączenia, blokady mechanicznej, rozłączników obejściowych. Rozłączniki OT mogą pracować przy prądzie przemiennym i stałym. Każdy z biegunów aparatu rozłączany jest dwuprzerwowo. Rozłączniki OT na zakres prądowy 16-125 A są dostępne w wersjach 3-, 4-, 6-…
Firma ETI Polam posiada w swojej ofercie rodzinę rozłączników izolacyjnych, modułowych LAS, przeznaczonych do łączenia obwodów elektrycznych niskiego napięcia, o prądach załączanych do 160 A. Produkty te stosowane są jako łączniki główne, silnikowe i bezpieczeństwa. Rozłączniki izolacyjne o firmowej nazwie LAS (rys. 1) składają się z dwóch grup wymiarowych oraz ośmiu typów rozłączników o prądach…
Koreański koncern LS Industrial Systems oferował do tej pory przede wszystkim elementy automatyki (przemienniki częstotliwości, sterowniki PLC, panele HMI) oraz aparaturę niskiego napięcia. Od niedawna na polskim rynku dostępna jest również aparatura średniego napięcia w postaci styczników i wyłączników próżniowych LS. Oficjalnym dystrybutorem LS w Polsce od roku 2003 jest firma Aniro. Styczniki próżniowe średniego…
Firma NO-EL z Katowic, przedstawiciel firmy Gigavac na Polskę, wprowadza na rynek małogabarytowe przekaźniki próżniowe i wypełnione gazem SF6. Przekaźniki dostępne są w zakresie napięć roboczych od 1,5 do 70 kV. Elementy te można wykorzystywać zarówno w aplikacjach prądu przemiennego, jak i stałego. Przekaźniki Gigavac są projektowane do pracy w najbardziej wymagających aplikacjach wysokich napięć.…
Rozłączniki w obudowach można stosować w układach dystrybucji energii elektrycznej w fabrykach i budynkach do miejscowej izolacji maszyn elektrycznych oraz jako rozłączniki główne w różnych aplikacjach. Najbardziej typowe zastosowania to: wentylatory, windy, taśmociągi, pralki, zmywarki i kuchnie w restauracjach, klimatyzatory, systemy chłodzenia, inne urządzenia przemysłowe. Jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa i najważniejszym celem dla użytkowników…
Firma Chint Poland, reprezentująca w Polsce chiński koncern Chint, oprócz wielu innych rozwiązań azjatyckiego producenta oferuje szeroką gamę styczników. Artykuł prezentuje styczniki miniaturowe NC6, styczniki NC1 i NC2 oraz styczniki CJ19 do baterii kondensatorów. Typy styczników firmy Chint obejmują szeroką gamę zakresów prądowych, tak aby możliwe było wykorzystanie ich w całym zakresie zastosowań. Kategorie użytkowania…
Oferta aparatury firmy Eaton została rozbudowana o nową serię rozłączników izolacyjnych z widoczną przerwą. Urządzenia z serii Dumeco stanowią uzupełnienie gamy dostępnych rozwiązań z zakresu zabezpieczeń i rozdziału energii. Rozłączniki Dumeco znajdują zastosowanie w różnego typu aplikacjach. Mogą być instalowane w systemach kontroli (rozłącznik główny) i sterowania maszyn (przełączniki pracy, przełączniki wielopołożeniowe). Równie dobrze sprawdzają…
Rozłączniki izolacyjne z napędem silnikowym OTM_ i rozłączniki z bezpiecznikami z napędem silnikowym OSM_ produkcji ABB mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba sterowania zdalnego. Zdalne sterowanie jest konieczne przy odległych lokalizacjach, takich jak elektrownie słoneczne, przybrzeżne farmy wiatrowe, elektrownie pływowe na morzu. Aparaty mogą być mocowane wewnątrz maszyn i w rozdzielnicach. Pracując jako…
W artykule przedstawiono możliwości nadzoru poboru obciążenia dla odbiorów rezystancyjnych (obwody grzejne) w układach trójfazowych. Pokazano sposób wykorzystania w tym zakresie półprzewodnikowych aparatów łączeniowych firmy Siemens. Nadzorowanie odbiorów rezystancyjnych i sieci w zakresie możliwości przerw w zasilaniu jest znacznie łatwiejsze, niż przy silnikach prądu trójfazowego. Zanik obciążenia w jednej fazie prowadzi do zmian prądów w…
Jeżeli dla obwodów sterowania styczników lub przekaźników wymagane są długie przewody sterujące, to przy załączaniu w określonych warunkach może dojść do nieprawidłowego funkcjonowania układu sterowania. Właściwości przewodów mogą spowodować, że styczniki nie będą załączać względnie wyłączać. Z powodu spadku napięcia w długich przewodach sterujących możliwe jest, że przyłożone do stycznika napięcie sterujące spadnie poniżej wartości…