FacebookGoogle+

Koniunktura w branży: GRUDZIEŃ 2018

KONIUNKTURA – CAŁA BRANŻA

Spore przyspieszenie w końcówce roku  

W październiku branża elektrotechniczna zanotowała duży wzrost koniunktury. W kolejnym miesiącu ten pozytywny trend został utrzymany. Choć listopad nie przyniósł już tak spektakularnej poprawy, to i tak zwyżki były znaczące.              

Październikowa koniun­ktura w branży elektrotechnicznej rosła zdecydowanie szybciej niż w poprzednich dwóch miesiącach. Po wzroście o 0,5% w sierpniu i 0,3% we wrześniu, październik przyniósł zdecydowane przyspieszenie – wskaźnik nastrojów w elektrotechnice poprawił się o 3,7%. Najlepiej sytuacja przedstawiała się w dystrybucji, której wskaźnik urósł o 4,2% do 23 528 punktów. Indeks producentów zwiększył swoją wartość o 3,8% do 12 868 punktów, zaś indeks największych graczy zanotował wzrost o 3,9% do poziomu 11 666 oczek.

Listopad z dalszymi wzrostami

Listopad był kontynuacją pozytywnych nastrojów w elektrotechnice, choć tempo wzrostów w porównaniu do października nieco osłabło. Cała branża w przedostatnim miesiącu roku zanotowała jednak spory wzrost koniunktury – o 1,1% do 18 449 punktów. ES-D zwiększył wartość o 0,6% do 23 398 punktów, natomiast wskaźnik ES-30 (największych spółek) urósł o 0,9%. Najwięcej powodów do zadowolenia mieli jednak w tym czasie producenci. Indeks ES-P zanotował skok o 1,5% do 13 061 oczek.

Rozkład opinii 

Najliczniejszą grupę respondentów stanowiły osoby, które w swoich firmach nie odnotowały w listopadzie zmian względem miesiąca wcześniejszego. Takiej odpowiedzi udzieliło 37% ankietowanych. 34% pytanych było zdania, że sytuacja uległa poprawie (z czego przeważały odpowiedzi o dużych zmianach na plus – 19%). Z kolei 29% przedstawicieli firm uznało, że listopad przyniósł pogorszenie, choć w zdecydowanej większości (24%) były to zmiany nieznaczne.

Lepiej niż przed rokiem

Listopadowa koniunktura w branży przedstawia się dobrze nie tylko w porównaniu do października, ale też w stosunku do listopada 2017. Z tą różnicą, że miesiąc do miesiąca najlepsze nastroje panowały w produkcji, zaś rok do roku najkorzystniej wypadła dystrybucja. Wśród dystrybutorów odnotowano bowiem poprawę rok do roku na poziomie 2,4%. Dla porównania w całej branży wzrost był na poziomie 1,7%, w produkcji wyniósł 1,3%, zaś wśród największych firm 1,8%.

Podsumowanie

Koniunktura w 2018 roku przez cały czas pozostawała w zwyżkującym trendzie i nic nie wskazuje na to, aby w ostatnim miesiącu sytuacja uległa zmianie. To co może nastąpić na rynku to wyhamowanie dynamiki wzrostu. Ze względu na okres świąteczno-noworoczny część firm w tym czasie będzie bowiem pracować na niepełnych obrotach.

 

KONIUNKTURA – CAŁA BRANŻA

KONIUNKTURA – CAŁA BRANŻA

KONIUNKTURA – FIRMY DYSTRYBUCYJNE

KONIUNKTURA – FIRMY PRODUKCYJNE

KONIUNKTURA – 30 NAJWIĘKSZYCH FIRM

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas