Styczniki i wyłączniki SN LS Industrial Systems
Koreański koncern LS Industrial Systems oferował do tej pory przede wszystkim elementy automatyki (przemienniki częstotliwości, sterowniki PLC, panele HMI) oraz aparaturę niskiego napięcia. Od niedawna na polskim rynku dostępna jest również aparatura średniego napięcia w postaci styczników i wyłączników próżniowych LS. Oficjalnym dystrybutorem LS w Polsce od roku 2003 jest firma Aniro.
Styczniki próżniowe średniego napięcia typu LVC przeznaczone są do przeprowadzania operacji łączeniowych w obwodach elektrycznych zasilających silniki elektryczne, transformatory, a szczególnie baterie kondensatorów kompensacyjnych w sieciach elektroenergetycznych o napięciu znamionowym od 3,6 do 7,2 kV i częstotliwości 50/60 Hz. Styczniki wykonane są na prądy znamionowe: 200 A i 400 A, jako stacjonarne lub wysuwne, z zachowaniem niezmienności standardowych małych wymiarów zewnętrznych.
Dzięki swoim parametrom technicznym styczniki LVC mogą być stosowane w szczególnie ciężkich warunkach środowiskowych i eksploatacyjnych, występujących w górnictwie oraz przemyśle chemicznym.
Stabilna i efektywna praca urządzenia jest realizowana przez próżniowe komory gaszeniowe wykonane z materiału ceramicznego wysokiej jakości, który pozwala na gaszenie łuku w wysokich temperaturach z wysokimi parametrami mechanicznymi. Urządzenia, zależnie od aplikacji, mogą być dostępne w kilku wariantach, m.in. jako wersje stacjonarne i wysuwne, wysuwne z bezpiecznikami oraz ze wzbudzeniem ciągłym lub impulsowym.
Styczniki próżniowe są kompatybilne ze standardami IEC, ANSI i NEMA i produkowane przy wykorzystaniu technologii jednoczesnego lutowania i odgazowywania w piecach próżniowych. Komory gaszeniowe wykonano z glinki ceramicznej odgazowywanej w wysokiej temperaturze.
Styczniki posiadają bardzo szybką charakterystykę wytrzymywania napięć powrotnych. Podczas otwierania styków łuk jest gaszony przy pierwszym przejściu prądu przez zero, co chroni styki robocze stycznika.
Bezpieczniki mocy zabezpieczają urządzenia przed skutkami prądów zwarciowych poprzez wyłączenie w ciągu połowy cyklu. Prąd zwarciowy powoduje przepalenie się wkładek bezpiecznikowych w możliwie najkrótszym czasie.
Wyłączniki próżniowe średniego napięcia typu VL i VH
Wyłączniki próżniowe średniego napięcia przeznaczone są do załączania i wyłączania w sieciach SN w warunkach pracy normalnej oraz warunkach zwarciowych. Służą do rozdziału energii, jak również zabezpieczania linii napowietrznych, transformatorów, silników, kabli i baterii kondensatorów. W wyłącznikach próżniowych gaszenie łuku odbywa się w warunkach zbliżonych do próżni. Wytrzymałość elektryczna w takim układzie jest około 10-krotnie większa niż w przypadku zastosowania powietrza pod ciśnieniem atmosferycznym, co pozwala na znaczne zmniejszenia odległości pomiędzy stykami w stanie rozwartym.
Wyłączniki próżniowe średniego napięcia LS to nowoczesne rozwiązanie dla średnich napięć. Charakteryzują się szerokim zakresem zastosowań, nie tylko od strony napięć i prądów znamionowych, ale również wykonań mechanicznych i oferowanych akcesoriów.
Zależnie od zdolności zwarciowej występują dwa typy wyłączników: VL i VH. Są one dostępne na cały zakres średnich napięć: 7,2 kV / 12 kV / 17,5 kV / 24 kV
/ 36 kV / 40,5 kV i zależnie od wykonania na znamionowe prądy w zakresie od 400 do 3150 A. Prąd zwarciowy wyłączalny Isc wynosi od 20 do 50 kA.
Wyłączniki dostępne są w wersji stacjonarnej i wysuwnej ze stykami tulipanowymi i z kasetą zamykającą dostęp do szyn po wysunięciu wyłącznika. Aparat w swoim standardowym wyposażeniu posiada napęd silnikowy oraz cewkę zamykającą i wyzwalającą (osiem rodzajów napięcia sterującego) i styki 4a4b. Oprócz tego można doposażyć go w cały szereg akcesoriów:
• dodatkowe wyzwalacze wzrostowe i zanikowe,
• styki pomocnicze 10a10b,
• wskaźniki położenia i stanu pracy,
• liczniki zadziałań,
• blokady i zamki,
• kontrolery zanikowe,
• uziemnik,
• czujniki temperatury.
Wyłączniki próżniowe LS posiadają bardzo dużą trwałość łączeniową wynoszącą do 30 tys. operacji. Pod względem montażowym posiadają kompaktowe wymiary oraz zachowują wymiary normowane, co do podziałki między biegunami. Wyłączniki spełniają aktualnie obowiązującą normę IEC62271-100, standardy KEMA.
Grzegorz Rumiński
Autor jest pracownikiem
firmy Aniro