Facebook

Produkcja firmy Rittal w standardach Przemysłu 4.0

W zakładach Rittal w Rittershausen w Niemczech produkcja szaf pełnogabarytowych jest obecnie realizowana na ultranowoczesnych liniach zgodnych z zasadami Przemysłu 4.0. Firma na bieżąco instaluje tam nowe ciągi technologiczne dla szafy pełnogabarytowej VX25. Kwota inwestycji wynosi 120 mln euro. 

Dzięki kompleksowej cyfryzacji procesów oraz całkowicie zautomatyzowanym urządzeniom do profilowania, spawania i produkcji części płaskich, firma dostosowuje swoją produkcję w Rittershausen do standardów Przemysłu 4.0. Model wytwarzania oparty na idei Industry 4.0 zostanie wdrożony we wszystkich zakładach Rittal na całym świecie.

Zmiany technologiczne

W 1961 roku wraz z wyprodukowaniem pierwszej seryjnej szafy sterowniczej i uruchomieniem programu natychmiastowych dostaw wprost z magazynu, firma Rittal wyznaczyła nowy standard w branży. Obecnym celem jest stworzenie najnowocześniejszego systemu produkcji szaf pełnogabarytowych. Aby to osiągnąć, rozpoczęto transformację procesów do standardów zgodnych z założeniami Przemysłu 4.0. Nowe technologie produkcji zostaną wdrożone we wszystkich zakładach Rittal na całym świecie, zgodnie z zasadą: jeden Rittal, jeden standard. Wraz z rosnącą cyfryzacją automatyzowane będą kolejne procesy, zwiększana będzie spójność danych, a procesy produkcji będą integrowane w całkowicie cyfrowy łańcuch wartości poprzez Manufacturing Execution System.

Rittal planuje wdrożenie standardu Przemysł 4.0 we wszystkich swoich jednostkach produkcyjnychRittal planuje wdrożenie standardu Przemysł 4.0 we wszystkich swoich jednostkach produkcyjnych

Nowy standard

Jednym z elementów nowego standardu są systemy bazujące na wiedzy, które są rozwijane dzięki usieciowieniu danych i ich analizie. Poprzez ciągłe porównanie zadań i efektów w maszynach produkcyjnych oraz dzięki metodom statystycznym można rozpoznawać trendy w czasie rzeczywistym. W ten sposób unika się czynników zakłócających jeszcze przed ich powstaniem i zapewnia możliwości osiągnięcia wysokich standardów jakości. Ponadto, dane wykorzystywane są do przewidywania napraw, aby zwiększyć techniczną dostępność urządzeń produkcyjnych.

Przekształcenia globalnej sieci produkcji

W zakładzie w Rittershausen – w odróżnieniu do nowo wybudowanego zakładu Rittal w Haiger, który rozpocznie produkcję już pod koniec 2018 – przebudowa w kierunku cyfrowych i automatycznych procesów odbywa się na bieżąco. Część urządzeń do produkcji szaf VX25 zostało już zainstalowanych. Docelowo, w roku 2020 nowa produkcja ma mieć trzy linie do profilowania, o długości 70 metrów każda. W ten sposób w jednym procesie będą wytwarzane poziome i pionowe profile ramowe nowego systemu szaf pełnogabarytowych VX25, który cechuje się pełną symetrią i siatką wymiarową 25 mm. Linie produkcji seryjnej wyposażono w całkowicie automatyczne urządzenia spawające.
31 robotów spawalniczych i handlingowych zapewnia zarówno automatyczny transport, jak również spawanie. Maszyny te odpowiadają za jakość nowego systemu szaf pełnogabarytowych Rittal VX25.
Transformacja rozpoczęła się także w zakładach w Valeggio we Włoszech. W produkcji klimatyzatorów Rittal Blue e+ zastosowano tam pierwsze zasady Przemysłu 4.0. Również w Chinach i USA Rittal planuje rozbudowę i przebudowę w kierunku cyfryzacji.

Portfolio

Firma Rittal z siedzibą w Herborn w Hesji w Niemczech to światowy dostawca systemowy szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Rozwiązania systemowe Rittal można znaleźć w ponad 90% branż przemysłowych, m.in. w budowie maszyn i urządzeń, przemyśle spożywczym, branży IT i telekomunikacyjnej. Do szerokiego spektrum produktów Rittal należą:

  • konfigurowalne szafy sterownicze, których dane są dostępne w całym procesie produkcji,
  • inteligentne rozwiązania chłodzenia z niższym o nawet 75% zużyciem energii, które mogą komunikować się z procesem produkcji, a także umożliwiają przewidywanie napraw i konserwacji,
  • innowacyjne rozwiązania IT – od szaf IT, przez modułowe centrum danych, aż po rozwiązania Edge & Hyperscale Computing.

Dostawcy oprogramowania, tacy jak Eplan i Cideon, uzupełniają łańcuch wartości o interdyscyplinarne rozwiązania inżynieryjne.
Rittal działa w ramach holdingu Friedhelm Loh Group. Grupa jest obecna na całym świecie z 18 fabrykami i 80 międzynarodowymi spółkami córkami. Friedhelm Loh Group zatrudnia ponad 11 500 pracowników, a jej obroty w 2017 roku wyniosły około 2,5 mld euro.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Ritta

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas