Facebook

Przyciski sterownicze i lampki sygnalizacyjne ETISIG firmy ETI Polam

Przyciski sterownicze i lampki sygnalizacyjne są używane w obwodach kontrolnych do bezpośredniego i zdalnego nadzorowania procesów łączeniowych, przede wszystkim w zakładach przemysłowych, budynkach komercyjnych i instalacjach domowych. W artykule zaprezentowano nową serię przycisków sterowniczych i lampek sygnalizacyjnych ETISIG firmy ETI Polam.

Przyciski i lampki sygnalizacyjne ETISIG są przeznaczone do montażu w rozdzielnicach, panelach lub pulpitach sterowniczych w otworach o znormalizowanej średnicy Ø22,5 mm. Wszechstronność oferty, odporność na zniszczenie oraz elastyczność systemu modułowego są doceniane przez producentów rozdzielnic i pulpitów oraz użytkowników.
..

Rys. 1. Modułowa budowa elementów systemu ETISIGIRys. 1. Modułowa budowa elementów systemu ETISIGI

System modułowy

System modułowy (rys. 1) składa się z napędu ze wspornikiem i dobranym łącznikiem: NO – normalnie otwartym i NC – normalnie zamkniętym. Pozwala to na elastyczne skonfigurowanie układu kontrolno-sterowniczego w zależności od potrzeb. Ponadto zmniejsza to liczbę rozwiązań przycisków, co upraszcza logistykę i magazynowanie. Seria przycisków modułowych ETISIG zawiera wiele wersji i odmian:

  • napędy płaskie i wystające monostabilne,
  • napędy podwójne,
  • napędy piórkowe,
  • napędy kluczykowe,
  • napędy grzybkowe.

Rys. 2. Napęd zamontowany do wspornika modułowegoRys. 2. Napęd zamontowany do wspornika modułowego

Rys. 3. Łącznik – dostępny w wersji NO i NCRys. 3. Łącznik – dostępny w wersji NO i NC

Rys. 4. Aby otrzymać przycisk podświetlany, elementem środkowym w zestawie musi być wspornik LEDRys. 4. Aby otrzymać przycisk podświetlany, elementem środkowym w zestawie musi być wspornik LED

Przyciski

Wszystkie przyciski (z wyjątkiem grzybkowych i kluczykowych) występują w wersji podświetlanej i niepodświetlanej. Przyciski w części wystającej ponad pulpit sterowniczy posiadają czarny pierścień wykonany z odpornego mechanicznie tworzywa ABS. W celu zmontowania prostego zestawu należy zamontować napęd do wspornika modułowego (rys. 2) i zablokować go specjalną dźwignią, a do wspornika wcisnąć (zatrzaskowo) odpowiednią ilość łączników NO i NC (rys. 3). W ten sposób możliwe jest złożenie jednego napędu z maksymalnie dziewięcioma łącznikami ułożonymi kaskadowo po trzy w jednym rzędzie.

Rys. 5. W przypadku dołączenia wspornika LED do napędu, maksymalna ilość łączników zmniejsza się do sześciu, ponieważ środkowy rząd jest zajęty przez źródło światła LED

Aby otrzymać przycisk podświetlany należy wybrać przeznaczony do tego napęd, a elementem środkowym w zestawie musi być wspornik LED (rys. 4). Wsporniki LED są dostępne w sześciu kolorach, dla napięć znamionowych 24 V AC/DC oraz 230 V AC. W przypadku dołączenia wspornika LED do napędu, maksymalna ilość łączników zmniejsza się do sześciu, ponieważ środkowy rząd jest zajęty przez źródło światła LED (rys. 5).

Przyciski kompaktowe i lampki LED

W systemie ETISIG występują również przyciski kompaktowe (rys. 6) i lampki LED do mocowania bezpośrednio w otworze montażowym o średnicy Ø22,5 mm (rys. 7). Źródłem światła w lampkach jest dioda LED o napięciu znamionowym 24 V AC/DC lub 230 V AC. Zarówno lampki LED jak i wsporniki podświetlane do przycisków są wyposażone w LVGP (Low Voltage Glow Protection), czyli zabezpieczenie przed niepożądanym zaświeceniem diody w przypadku niskiego napięcia zasilania (poniżej 60 V) lub pojawieniem się prądów upływowych. Przyciski kompaktowe są w wersji z przyciskiem płaskim i grzybkowym. Są one już wyposażone w styki NO lub NC, a w niektórych przypadkach w oba jednocześnie.

Rys. 6. Przycisk kompaktowy z serii ETISIGRys. 6. Przycisk kompaktowy z serii ETISIG

Przednia część wszystkich napędów oraz lampek LED jest wykonana w stopniu ochrony IP65 (wkrótce będzie dostępna przezroczysta osłona, która zwiększa stopień ochrony do IP67). Konstrukcja elementów łączeniowych NO i NC o stopniu ochrony IP20 zapobiega przypadkowemu dotknięciu zacisków będących pod napięciem.

Rys. 7. Lampka LED do mocowania bezpośrednio w otworze montażowymRys. 7. Lampka LED do mocowania bezpośrednio w otworze montażowym

Kasety sterownicze

Dodatkowymi aparatami mogącymi wykorzystywać przyciski i lampki sygnalizacyjne ETISIG są kasety sterownicze. ETI Polam oferuje kasety pojedyncze, podwójne i potrójne (zarówno puste jak i wyposażone), wykonane z tworzywa ABS, w kolorach szarym i żółtym. W zależności od przeznaczenia, kasety posiadają zamontowane przyciski kompaktowe lub lampki sygnalizacyjne LED. Istnieją również puste wersje kaset, co umożliwia samodzielne złożenie potrzebnej konfiguracji.

Maciej Gąszczak
Autor jest specjalistą ds. produktu
w firmie ETI Polam

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas