Facebook

Aparatura pulpitowa i sterująca Noark Electric

ES_03_2016Instalacje elektryczne wymagają stosowania różnorodnej aparatury do kontroli i sterowania systemami. Najprostszym i najczęstszym rozwiązaniem jest wykorzystanie aparatury sterującej i sygnalizacyjnej. Firma Noark Electric wprowadziła na rynek trzy nowe linie produktów w zakresie technologii pulpitowej. Elementy te oferują szeroki zakres zastosowań, począwszy od sygnalizacji stanu w prostych obwodach rozdzielczych do sterowania i kontrolowania złożonych systemów przemysłowych.

Nowy asortyment składa się z trzech linii produktowych. Podstawową linią jest pulpitowa aparatura sterująca serii Ex9P1.

Rys. 1. Zasada montażu elementów serii Ex9P1

Rys. 1. Zasada montażu elementów serii Ex9P1

Aparatura pulpitowa Ex9P1

Seria Ex9P1 jest przeznaczona do różnych pulpitów sterowniczych, paneli operatorskich lub części obwodu sterowania maszynami, jak również realizuje funkcje kontrolne w tablicach rozdzielczych. Urządzenia zostały zaprojektowane jako kompaktowe rozwiązanie, składające się z różnych elementów: główek, adaptera, styków oraz diod LED. Części te mogą być dowolnie łączone w celu zrealizowania danych zadań. Zasada montażu została pokazana na rys. 1.

Rys. 2. Komponenty urządzeń z serii Ex9P1

Rys. 2. Komponenty urządzeń z serii Ex9P1

Konfiguracja
Asortyment Ex9P1 jest oparty na trzech podstawowych komponentach, z których składa się funkcjonalny przycisk. Pierwszym, wspólnym elementem dla wszystkich konfiguracji jest adapter Ex9P1 B3, na którym od frontu montuje się główkę przycisku lub lampki. Z drugiej strony instaluje się elementy wykonawcze, czyli styki (NO oraz NC) i moduł z diodą LED w przypadku główki z opcją podświetlenia (rys. 2). Możliwe jest skonfigurowanie sterowania w układach z samopowrotem lub bez samopowrotu, z wykorzystaniem różnych typów główek, takich jak np.: przyciski płaskie, wystające, podwójne, piórkowe, kluczykowe, grzybkowe, główki lampek sygnalizacyjnych i inne (rys. 3). Dla wersji półprzezroczystej (podświetlanej) zastosowano diody LED o wysokiej luminancji. Zapewnia to niezawodne wskazania podłączonego obwodu, zmniejsza zużycie energii i wydłuża żywotność. Możliwość składania aparatury zapewnia instalatorom zrealizowanie maksymalnie wielu funkcji przy jednoczesnym wykorzystaniu niewielu elementów.

Rys. 3. Typy główek dostępne w serii Ex9P1

Rys. 3. Typy główek dostępne w serii Ex9P1

Parametry elektryczne
Urządzenia zostały tak przygotowane i zaprojektowane, aby osiągnąć stopień ochrony IP65. Styki mogą być zasilane napięciem znamionowym maksymalnie do 415 V AC. Przy najczęstszym występującym napięciu 230 V AC prąd może wynosić do 3 A. Diody LED są dostępne dla napięć od 6 do 36 V AC/DC i 110-230 V AC w różnych kolorach. Wykonania bez możliwości podświetlenia mogą współdziałać z maksymalnie trzema stykami. Oświetlone warianty mogą być wyposażone w jeden lub dwa styki i jedną diodę LED (rys. 4). Alternatywnie można zastosować trzecią jednostkę styków przy użyciu dodatkowego elementu Ex9P1 MC. Istotną cechą jest możliwość łączenia styków w stos i tym samym zwiększenia możliwości dołączenia styków do sześciu jednostek, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności elektrycznej i mechanicznej.

Rys. 4. Warianty oświetlone mogą być wyposażone w jeden lub dwa styki i jedną diodę LED

Rys. 4. Warianty oświetlone mogą być wyposażone w jeden lub dwa styki i jedną diodę LED

Estetyka
Podczas projektowania aparatury Ex9P1 zwrócono szczególną uwagę nie tylko na funkcjonalność i wygodę stosowania, ale także na wizualny wygląd, ponieważ urządzenia te są zwykle montowane na przednim panelu tablicy rozdzielczej lub maszyny. Wszystkie główki są produkowane z wysokiej jakości aluminium, które zapewnia atrakcyjny design w połączeniu z wysoką trwałością elektryczną i mechaniczną. Elementy są przygotowane pod standardowe wycięcie o średnicy 22 mm.

Rys. 5. Seria lampek Ex9IL

Rys. 5. Seria lampek Ex9IL

Lampki sygnalizacyjne Ex9IL

Do podstawowych zastosowań sygnalizacyjnych firma Noark wprowadza serię lampek Ex9IL (rys. 5). Pod jednym numerem katalogowym znajduje się kompletne urządzenie, bez konieczności domawiania jakichkolwiek innych elementów. Zwarta i jednolita konstrukcja to jednocześnie podstawowa cecha tej linii produktów. Lampki sygnalizacyjne Ex9IL charakteryzują się szczelną budową (poziom ochrony IP65), co pozwala na stosowanie ich w budynkach i zakładach przemysłowych, w których często unosi się kurz lub pył. Oferowane są w dwóch kształtach kloszy – trapezoidalnm i owalnym.
W zależności od napięcia znamionowego, zastosowano dwa zasadnicze warianty wykonania wewnętrznego lampek Ex9IL. Dla napięć od 6 do 48 V zostało przygotowane rozwiązanie rezystancyjne. Jest to prosta konstrukcja dająca możliwość pracy zarówno przy napięciu AC jak i DC. Dla wyższych wartości napięć – od 110 do 400 V AC – wprowadzono wersję pojemnościową lampek. Takie wykonanie zapewnia mniejsze zużycie energii, a tym samym łatwiejsze rozpraszanie ciepła. Wszystkie wersje są produkowane z przezroczystymi kloszami w pięciu kolorach (biały, zielony, czerwony, żółty i niebieski), umożliwiając dobór niezbędnych barw do potencjalnych zastosowań. Lampki mogą mieć wysokość 51 lub 53 mm (w zależności od typu), zatem dobrze sprawdzą się przy różnego rodzaju pulpitach sterowniczych, panelach operatorskich, częściach sterowniczych maszyn, systemach ochrony, a także w rozdzielnicach, gdzie konieczna jest sygnalizacja stanu oraz zdarzeń w obwodzie elektrycznym.

Rys. 6. Sygnalizatory dźwiękowe Ex9PB

Rys. 6. Sygnalizatory dźwiękowe Ex9PB

Sygnalizatory dźwiękowe Ex9PB

Ostatnią linią produktową są pulpitowe sygnalizatory dźwiękowe Ex9PB (rys. 6), które mogą być wykorzystane do akustycznej sygnalizacji zdarzeń w obwodzie. Aby umożliwić jak najskuteczniejsze rozchodzenie się fali dźwiękowej, w ich przedniej pokrywie zostały uformowane specjalne otwory. Aparaty zapewniają stopień ochrony IP30. Sygnalizatory dźwiękowe Ex9PB są przeznaczone głównie do zastosowań przemysłowych, w systemach ochronnych itp., gdzie konieczna jest sygnalizacja dźwiękowa. Dostępne są wersje z sygnałem dźwiękowym ciągłym lub przerywanym. Istnieje możliwość wyboru wariantu z podświetleniem (wbudowana dioda LED) lub bez podświetlenia, z czarnym albo czerwonym półprzezroczystym kloszem. Sygnalizatory Ex9PB mają wysokość 54 mm i są dostępne dla napięcia znamionowego od 24 do 110 V AC/DC i 230 oraz 400 V AC.

Rys. 7. Uchwyt Ex9P1 S SH

Rys. 7. Uchwyt Ex9P1 S SH

Dedykowane akcesoria

Cała gama aparatury pulpitowej może być wzbogacona o szeroką gamę akcesoriów. Aparatura sygnalizacyjna i kontrolna może wymagać dodatkowego oznakowania swojej funkcji i celu. Służą do tego specjalnie przygotowane uchwyty Ex9P1 S SH (rys. 7) oraz etykiety Ex9P1 S Sxx. Użytkownik może wybrać oznaczenie spośród standardowo zdefiniowanych wariantów lub zamówić wersje indywidualne. Dla aplikacji z aparaturą awaryjną dostępne są żółte naklejki z symbolami lub opisem ostrzegającym w różnych językach. Na polski rynek została zaprojektowana naklejka z opisem „zatrzymanie awaryjne” (rys. 8).

Rys. 8. Gotowa naklejka z opisem

Rys. 8. Gotowa naklejka z opisem

W ofercie Noark Electric są także dostępne obudowy metalowe MF, które mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, m.in. płyty frontowe z przygotowanymi wycięciami o średnicy 22 mm pod aparaturę pulpitową linii Ex9P1, Ex9IL i Ex9PB (rys. 9).

Rys. 9. Płyta frontowa obudowy MF z przygotowanymi wycięciami A 22 mm

Rys. 9. Płyta frontowa obudowy MF z przygotowanymi wycięciami A 22 mm

Podsumowanie

Oferta Noark Electric poszerzona o rozwiązania pulpitowe umożliwia zrealizowanie wielu konfiguracji instalacji pod specjalne wymagania elektryków i instalatorów. Produkty dają możliwość wykonania estetycznej i prawidłowo funkcjonującej tablicy rozdzielczej. Na wszystkie aparaty Noark Electric, w tym aparaturę pulpitową, udzielana jest gwarancja na okres 5 lat. Karty katalogowe, instrukcje montażu, deklaracje zgodności są dostępne w języku polskim na stronie internetowej.

Grzegorz Waligórski
Autor jest pracownikiem
firmy Noark Electric

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas