Facebook

Robot Fanuc wspiera bezkontaktowe testy na koronawirusa

Bawarska firma BoKa Automatisierung zaprojektowała nowe, bezkontaktowe rozwiązanie do walki z pandemią koronawirusa. Prototypowa maszyna korzysta z kamery wideo i robota Fanuc do pobierania i sortowania próbek do testów. Co najważniejsze, operacja ta nie wymaga bezpośredniego zaangażowana człowieka.

Po wdrożeniu system ten pozwoli nie tylko zredukować ryzyko infekcji podczas przeprowadzania testów. Odciąży również personel medyczny, który jest również potrzebny w szpitalach, przychodniach i domach opieki.

Wykorzystanie systemu „drive through” w medycynie

W pełni zautomatyzowane testy działają na zasadzie „drive through”, znanej chociażby z popularnych restauracji typu fast-food. Polega to na tym, że osoba z podejrzeniem infekcji podjeżdża samochodem lub podchodzi do stacji testowej. Instrukcja w formie filmu wideo prowadzi ją krok po kroku przez cały proces. Pierwszy etap polega na dezynfekcji rąk i zeskanowaniu dokumentu tożsamości. System daje również możliwość wcześniejszej rejestracji i zalogowania za pomocą otrzymanego kodu.

Po zalogowaniu dane osobowe są przypisywane do testowej fiolki, która jest opatrzona kodem kreskowym. Robot Fanuc skanuje kod kreskowy, a następnie podaje wybraną próbkę osobie, która przeprowadza test niezależnie, zgodnie z wyświetlanymi na filmie instrukcjami. W ostatnim etapie robot odbiera próbkę i umieszcza ją w wybranej wcześniej fiolce, gdzie czeka ona na transport do laboratorium.

Ponieważ większość najważniejszych kroków wykonuje robot, nadzorująca osoba może jednocześnie sprawować pieczę nad kilkoma stacjami testowymi. To istotnie zmniejsza obciążenie personelu i zaplecza technicznego dedykowanych ośrodków przeprowadzających i badających testy.

Szybkie testy

Jedną z kluczowych zalet zautomatyzowanego systemu jest to, że testy przeprowadzane są bardzo szybko. W zależności od długości filmu instruktażowego, przeprowadzenie testu trwa od czterech do sześciu minut. Ponieważ stacja testowa zaprojektowana jest do użytku przez dwie osoby jednocześnie, w ciągu jednej doby może zostać pobranych około 500 próbek.

Robot Fanuc LR Mate 200iD/7L

6-osiowy robot Fanuc LR Mate 200iD/7L, o zasięgu 911 mm, operuje w zamkniętej celi. Dla zaoszczędzenia przestrzeni jednostka sterująca (tzw. kontroler) została umieszczona pod stołem, na którym pracuje robot. Jest on podwieszony do górnej pokrywy celi, dzięki czemu miejsce na stole zajmują jedynie tacki, fiolki i próbki, którymi robot operuje. Takie umiejscowienie robota pozwala mu pracować z obu stron stołu i obsługiwać dwa niezależne stanowiska testowe.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas