FacebookGoogle+

Dassault Systèmes nawiązuje kooperację z Airbus APWorks

Firma Dassault Systèmes i Airbus APWorks nawiązały współpracę. Strategicznym celem kooperacji jest rozwój zastosowania technologii wytwarzania przyrostowego w realizowanej na szeroką skalę produkcji w branży lotniczej i obronnej.

W ramach współpracy wykorzystane zostaną platforma 3DExperience od Dassault Systèmes oraz doświadczenie firmy APWorks w zakresie konsultingu, inżynierii i produkcji. Pozwoli to na wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie wirtualnej walidacji procesu wytwarzania przyrostowego.

W celu stworzenia zintegrowanego procesu zapewniającego cyfrową ciągłość wszystkich parametrów inżynieryjnych wykorzystywanych w ramach addytywnego procesu produkcji części, Dassault Systèmes i APWorks wspólnie rozszerzą możliwości rozwiązania branżowego „Co-Design to Target”. W efekcie proces wytwarzania przyrostowego – od etapu projektu do etapu produkcji – stanie się powtarzalny i skalowalny.

Nowej generacji części przeznaczone dla lotnictwa stają się lżejsze i bardziej niezawodne dzięki technologii wytwarzania przyrostowego. Tym samym, wraz z pojawianiem się coraz bardziej skomplikowanych projektów, wysokiej jakości materiałów i szybszych maszyn, wykorzystanie tej technologii wykracza poza etap prac projektowych i prototypowania, stając się jednym z kluczowych procesów produkcyjnych na całym świecie.

Dassault Systèmes
Dassault Systèmes, 3DExperience Company, zapewnia przedsiębiorstwom i użytkownikom indywidualnym nowoczesne, wydajne i kreatywne narzędzia do opracowywania innowacyjnych – i uwzględniających aspekty zrównoważonego rozwoju – produktów. Z rozwiązań Dassault Systèmes korzysta ponad 220 tys. różnej wielkości firm z rozmaitych branż w ponad 140 krajach.

Łatwiejsza produkcja dzięki wirtualnym technologiom

Technologie wirtualne mogą pomóc w przyspieszeniu wdrażania rozwiązań wytwarzania przyrostowego na dużą skalę. Nowy, kompleksowy proces zaprojektowany przez Dassault Systèmes i APWorks zostanie oparty o jedno źródło danych wykorzystywanych do projektowania materiału i procesu produkcji oraz testowania. Integracja projektowania 3D z pracami inżynieryjnymi i symulacją optymalizuje części dla wytwarzania przyrostowego, pozwala na standaryzację parametrów, a w efekcie na wprowadzenie standardów certyfikacyjnych. Kolejne kroki, takie jak: testowanie, optymalizacja i technologia addytywna wykorzystywana do produkcji części mogą odpowiadać wyznaczonym parametrom. Producenci oryginalnego sprzętu będą mogli optymalizować swoje projekty koncepcyjne poprzez skomunikowanie się z siecią dostaw i przeprowadzenie wirtualnej oceny każdego etapu projektu, a w efekcie wykrycie potencjalnych błędów, jeszcze zanim część zostanie wyprodukowana.

Platforma 3DExperience to pierwszy ważny krok do wdrożenia powtarzalnej i skalowalnej masowej produkcji. Symulacja pozwala przewidzieć pojawienie się błędów i ich uniknięcie w procesie wytwarzania części. Branża lotnicza jest niezwykle wyczulona na kwestie bezpieczeństwa, a wdrożenie nowych produktów zazwyczaj zajmuje dużo czasu – oznajmia Joachim Zettler, CEO APWorks.

Technologie wirtualne i wytwarzanie przyrostowe pozwalają na zwiększenie produkcji, przy jednoczesnym zmniejszeniu strat i kosztów.

– Również projektanci zyskują większą swobodę w testowaniu nowych, złożonych kształtów części, które były niemożliwe do wytworzenia przy wykorzystaniu tradycyjnych procesów – podkreśla Michel Tellier, Vice President Aerospace & Defense Industry, Dassault Systèmes.

Kooperacja obu firm nie ograniczy się jedynie do branży lotniczej i obronnej. Skupi się również na potencjalnych aplikacjach wykorzystywanych przez branże motoryzacyjną i medyczną, a także robotykę i mechanikę.

Airbus APWorks
Airbus APWorks, należąca w 100% do spółki Airbus, dostarcza sprawdzone w branży lotniczej technologie dostępne również dla innych sektorów gospodarki. Koncertując się na druku 3D w metalu (technologia wytwarzania przyrostowego) firma dostarcza rozwiązania dla całego łańcucha produkcji – od zoptymalizowanych komponentów i projektowania części po wybór odpowiednich materiałów, od etapu prototypowania po specjalistyczną produkcję seryjną.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas