FacebookGoogle+

Emstar uruchamia na Białorusi elektrownię wiatrową

Firma Emstar SA z Warszawy uruchomiła na Białorusi elektrownię wiatrową o mocy 3,3 MW. Wykorzystano w tym celu model turbiny Vestas V112-3.3. Koszt inwestycji to około 4,2 mln USD.

Elektrownię wiatrową o mocy 3,3 MW zlokalizowano w pobliżu Nowogródka i jest to największa turbina wiatrowa, jaka powstała dotąd na Białorusi. Wykonawcą była firma OOO Enveter. Będzie ona również prowadzić prace serwisowe przez 10 lat.

Stawka, za jaką energia z elektrowni będzie sprzedawana do sieci wynosi około 0,084 USD/kWh (około 0,3 PLN/kWh). Może to jednak z czasem ulec zmianie w zależności od decyzji białoruskich władz. W przypadku inwestycji w odnawialne źródła energii na Białorusi największym problemem jest uzyskanie gwarancji odkupienia energii przez państwo. Dodatkowo atrakcyjność inwestycji w sektorze OZE na Białorusi pogarszają redukowane ostatnio taryfy za energię z OZE.

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) szacuje potencjał odnawialnych źródeł energii na Białorusi na koniec 2016 r. na około 75 MW w hydroenergetyce, ok. 73 MW w energetyce biomasowej, 68,5 MW w energetyce wiatrowej, 50 MW w fotowoltaice oraz ok. 27 MW w biogazie.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas