Facebook

Farma wiatrowa zasili Norsk Hydro

Norweski producent aluminium Norsk Hydro będzie zasilany energią pochodzącą z ogromnej farmy wiatrowej, która powstanie w Szwecji. Zawarta w tym celu umowa PPA zakłada zakup ponad 30 TWh energii produkowanej z wiatru.

Farma wiatrowa o mocy 650 MW ma być częścią gigantycznego kompleksu wiatrowego, który ma się składać docelowo z ponad 1,1 tys. turbin wiatrowych i z którego generacja ma sięgać 10 TWh rocznie, co stanowiłoby około 6-7 proc. szwedzkiego miksu wytwarzania. Część z tej energii kupi norweski koncern Norsk Hydro ASA, który za pośrednictwem spółki Hydro Energi AS podpisał wieloletnią umowę na zakup energii w ilości 1,65 TWh w skali roku. Dostawy mają być realizowane w latach 2021-39. Norsk Hydro informuje, że w ten sposób zabezpieczy dostawy energii po wygaśnięciu w roku 2020 kontraktu z norweskim państwowym koncernem energetycznym Statkraft.

Uruchomienie szwedzkiej farmy wiatrowej Markbygden, z której energię zakupi Norsk Hydro, zaplanowano na grudzień 2019 r. Finansowanie dla tego projektu ma zapewnić Europejski Bank Inwestycyjny. W sierpniu br. Komisja Europejska zaakceptowała przejęcie spółki Markbygden ETT AB od lokalnego dewelopera Svevind przez amerykański koncern General Electric oraz australijski fundusz Macquarie Group Limited.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas