FacebookGoogle+

Uczelnie będą pracować nad bateriami do samochodów elektrycznych

Badania nad magazynami energii elektrycznej, w szczególności nad bateriami do aut elektrycznych, to cel konsorcjum naukowego pod nazwą Pol-Stor-En utworzonego przez polskie uczelnie. Odpowiednią umowę podpisano 21 lutego 2018 r. w Ministerstwie Energii.

W skład konsorcjum wchodzą Politechniki: Warszawska, Gdańska i Poznańska, Uniwersytety Warszawski i Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Instytut Metali Nieżelaznych.

Tylko dzięki współpracy trzech sektorów: rządowego, naukowego oraz biznesowego możliwy będzie rozwój elektromobilności oraz rozpoczęcie produkcji baterii w Europie – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości zawiązania polskiego konsorcjum naukowego Pol-Stor-En.

Bardzo zależny nam współpracy, nie tylko dlatego, że niesie korzyści, ale dlatego, że to współpraca, a nie konkurencja będzie motorem napędowym gospodarki przyszłości. Połączymy nasze wysiłki.(…) Ale te wysiłki nie mogą być łączone tylko w układach uczelni technicznych, rolniczych, itd. Inteligentne sieci 5. generacji i przemysł 4.0 nie będą rozróżniać rodzajów działalności. Kierunki rozwoju będą wyznaczane w wyniku przetwarzania wielkich zbiorów danych, bez względu, na to czy dotyczy to rolnictwa, przemysłu ciężkiego, przetwórstwa, itp. – mówił rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt.

Jak oceniał prof. Szmidt, obecnie musimy się skupić na doskonaleniu ogniw, które mamy, ale za chwilę pojawią się nowe technologie, które będziemy chcieli wdrożyć już jako polski produkt. Jak mówił, mamy młodych, zapalonych ludzi, możliwości typowania rozwiązań w warunkach zbliżonych do produkcyjnych. Dodał, że jest pewien, iż „jesteśmy skazani na sukces”.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas