Facebook

Enercon opracował ultraszybką ładowarkę samochodów elektrycznych

Niemiecka firma Enercon, producent elektrowni wiatrowych, wchodzi w obszar elektromobilności. Przedsiębiorstwo uruchomiło swoją pierwszą ładowarkę samochodów elektrycznych o rekordowej mocy, której integralnym komponentem jest magazyn energii.

Skupiająca się dotąd wyłącznie na produkcji lądowych elektrowni wiatrowych firma uruchomiła w swoim centrum badawczym w Aurich ultraszybką ładowarkę samochodów elektrycznych o mocy wynoszącej aż 350 kW. Enercon informuje, że do jej skonstruowania wykorzystał rozwiązania wypracowane w obszarze współpracy turbin wiatrowych i magazynów energii z siecią elektroenergetyczną.

Kluczowym elementem stacji ładowania jest magazyn energii, dzięki czemu jej operator będzie mógł również świadczyć usługi sieciowe, polegające np. na regulacji częstotliwości, a instalacja będzie mogła przyjmować z sieci nadmiar energii. Dodatkowo wykorzystanie magazynu energii w stacji ładowania zmniejszy obciążenie sieci, potencjalnie zmniejszając potrzebę jej modernizacji w celu dostarczenia dużych mocy wykorzystywanych w procesie ładowania samochodów elektrycznych.

Zastosowane przez Enercon rozwiązania mają pozwolić na przyłączanie do sieci stacji ładowania mogących zawierać nawet kilka ładowarek, z których każda będzie mogła osiągnąć moc 350 kW. Ponadto stacje ładowania Enercona mają być kompatybilne z funkcją vehicle-to-grid umożliwiającą oddawanie do sieci energii zgromadzonej w samochodach elektrycznych, co otworzy nowe możliwości w zakresie wspomagania systemu elektroenergetycznego i generowania na tym zysków przez właścicieli EV.

Ultraszybkie ładowarki Enercona mają być dostępne komercyjnie w Niemczech i innych europejskich krajach wiosną tego roku. Obecnie są prowadzone uzgodnienia m.in. z operatorami stacji benzynowych, na których zostaną zainstalowane pierwsze urządzenia.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas