FacebookGoogle+

Ogniwo PV o sprawności 33,3%

Naukowcy z niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE we współpracy z firmą EV Group opracowali ogniwo fotowoltaiczne w technologii multi-junction, które zamienia w energię elektryczną ponad 33% światła słonecznego.

Nowy rekord opracowanego przez Fraunhofer ISE i EV Group wielozłączowego (III-V) ogniwa fotowoltaicznego wynosi 33,3%. Wcześniej obie instytucje zwiększały sprawność ogniw wykonanych w tej technologii do 30,2% w listopadzie 2016 r. oraz do 31,3% w marcu 2017 r.

Nowe ogniwo składa się z tradycyjnej warstwy krzemowej oraz kolejnych, ultracienkich warstw, których grubość sięga zaledwie 0,002 mm. Każda z warstw odpowiada za przyjmowanie promieniowania słonecznego o innych długościach fal. Zastosowana w ogniwie warstwa GaInP absorbuje światło w zakresie długości fal 300-670 nm, warstwa GaAs absorbuje zakres między 500 a 890 nm, a podstawowa warstwa krzemowa wykorzystuje promieniowanie o długości fal 650-1180 nm. Dodatkowo w ogniwie zastosowano opracowaną przez Niemców technologię tunnel oxide passivated contact (TOPCon).

Fraunhofer ISE podkreśla, że barierą w wykorzystaniu w przemyśle ogniw wielozłączowych o tak dużej sprawności jest relatywnie wysoki koszt ich wytworzenia. Cel, który stawia sobie federalny instytut, to doprowadzenie do produkcji modułów fotowoltaicznych, których sprawność będzie przekraczać 30%.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas