Facebook

Uruchomiono farmę PV obok lotniska w Amsterdamie

W bezpośrednim sąsiedztwie pasa startowego lotniska Schiphol w Amsterdamie uruchomiono farmę fotowoltaiczną o mocy 15 MW. Ze względu na sąsiedztwo lotniska, deweloper musiał przyjąć specjalny układ paneli fotowoltaicznych. Samo lotnisko w Amsterdamie będzie w całości zasilane energią odnawialną.

Na amsterdamskim lotnisku Schiphol zakończyła się instalacja ponad 100 stacji ładowania pojazdów elektrycznych o łącznej mocy 13 MW, które mają obsługiwać flotę 100 w pełni elektrycznych autobusów pokonujących w ciągu dnia łączny dystans 30 tys. km. Wkrótce cała energia, która zostanie wykorzystana do ładowania pojazdów elektrycznych, ale również do obsługi całego lotniska, będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Operator największych holenderskich lotnisk zdecydował bowiem, że od 2020 roku będą one wyłącznie zasilane energią pochodzącą z farm wiatrowych, w ilości 200 GWh w skali roku, która zostanie zakupiona od operatora Eneco.

Obecnie konsorcjum inwestorów wywodzących się z Holandii i Niemiec zrealizowało przy terenie amsterdamskiego lotniska dużą farmę fotowoltaiczną o mocy 15 MW. Właścicielem instalacji został wywodzący się z Hamburga fundusz Blue Planet Energy. Projekt został objęty wsparciem z rządowego holenderskiego programu SDE+, w ramach którego wspierane są inwestycje w komercyjne i przemysłowe elektrownie fotowoltaiczne.

Jak zaznacza firma F&S Solar, która odpowiadała za przygotowanie tego projektu, w ramach procesu planowania instalacji prowadzonego we współpracy z władzami amsterdamskiego lotniska, postawiono warunek, że moduły fotowoltaiczne muszą zostać ustawione tak, aby odbijające się od nich światło nie oślepiało pilotów lądujących i startujących samolotów. Dodatkowo 125 tys. cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych, które zastosowano w projekcie, wyposażono w dodatkową, antyrefleksyjną powłokę.

Według F&S Solar zdecydowano się na wybór sprowadzonych z USA modułów cienkowarstwowych ze względu na lepszą pracę w warunkach gorszego nasłonecznienia. W takich warunkach moduły cienkowarstwowe mogą produkować o 3-7% więcej energii niż tradycyjne moduły krystaliczne. Moduły fotowoltaiczne rozmieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska w Amsterdamie podłączono do sześciu centralnych inwerterów SMA, model MVPS 2200.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas