Facebook

Umicore zbuduje zakład w Nysie

Baterie litowo-jonowe nowej generacji do zasilania pojazdów elektrycznych chce produkować w Nysie belgijska Grupa Umicore. Inwestycja warta jest 660 mln euro, zatrudnienie w nowym zakładzie ma znaleźć co najmniej 400 osób.

Umicore rozważał kilkanaście lokalizacji pod swój nowy zakład w Europie Środkowo-Wschodnie, m.in. w Polsce i we wschodnich Niemczech. Ostatecznie wybrał Nysę. Planowana w tym mieście fabryka będzie opierać się na „najnowocześniejszych i zastrzeżonych technologiach produkcyjnych opracowanych w celu spełnienia najwyższych standardów wydajności i jakości w branży motoryzacyjnej”. Inwestycja jest warta 660 mln euro. Jej pierwszy etap ma się zakończyć pod koniec 2020, kiedy to zaplanowano pierwsze dostawy produktów wytwarzanych w nowym zakładzie.

Umicore podkreśla, że o wyborze Nysy zdecydowało jej położenie w pobliżu europejskich klientów firmy oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry technicznej oraz niskoemisyjnego zaopatrzenia w energię elektryczną. W pierwszej fazie inwestycji ma zostać stworzonych 400 nowych miejsc pracy.

Umicore to globalna grupa działająca w branży technologii materiałowych, dostawca m.in. dla branży motoryzacyjnej i maszynowej, rozwijający dział elektoromobilności. Wytwarzane przez nią materiały wykorzystywane są w motoryzacji m.in. w bateriach do e-aut. W roku 2017 grupa wygenerowała obrót w wysokości 12,3 mld euro. Obecnie zatrudnia 9,7 tys. osób. Umicore działa już na rynku polskim – w 2014 roku zdecydowała o budowie fabryki katalizatorów w Nowej Rudzie. Inwestycja ta warta była 160 mln zł. Została otwarta w 2016 roku.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas