FacebookGoogle+

Pivot Power zbuduje magazyny energii o mocy 2 GW

W maju br. firma Pivot Power ogłosiła projekt zakładający budowę bateryjnych magazynów energii o mocy ponad 2 GW oraz największej na świecie sieci stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie Brytyjczycy dostali zgodę na budowę pierwszego magazynu energii, przy którym w dalszej kolejności ma stanąć nawet 100 ładowarek EV.

Firma Pivot Power ma zrealizować swój projekt we współpracy z krajowym operatorem systemu elektroenergetycznego National Grid, wzmacniając brytyjską sieć i dostosowując ją do nowych warunków rynku energetycznego, w którym kluczową rolę odegrają farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, których udział w brytyjskim miksie wytwarzania już teraz zbliża się do 1/3.

Realizowany przez Pivot Power projekt wyceniono na 1,6 mld funtów. Zakłada budowę przemysłowych, bateryjnych magazynów energii w 45 lokalizacjach na terenie Wielkiej Brytanii. Jednostkowa moc każdego magazynu wyniesie 50 MW. Urządzenia zostaną podłączone bezpośrednio do sieci przesyłowej zarządzanej przez National Grid. Instalacja pierwszych 10 magazynów ma nastąpić w ciągu 18 miesięcy, a 50 w ciągu 5 lat.

Wszystkie magazyny energii mają dysponować potencjałem, jak wylicza Pivot Power, pozwalającym na zgromadzenie energii w ilości odpowiadającej dziennemu zapotrzebowaniu 235 tys. brytyjskich gospodarstw domowych, a także mogącym zaabsorbować lub udostępnić moc odpowiadającą 2/3 mocy, którą ma oferować budowana na Wyspach elektrownia jądrowa Hinkley Point C.

Magazyny energii mają stanąć w pobliżu miast i głównych dróg, w tym przypadku stanowiąc również źródło energii dla budowanych przez Pivot Power stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Brytyjska firma zakłada instalację początkowo 100 stacji ładowania o jednostkowej mocy 100 kW, ale tworzona infrastruktura ma umożliwić zastosowanie ultraszybkich ładowarek o mocy sięgającej nawet 350 kW. Te instalacje będą zasilane bezpośrednio z sieci przesyłowej, co ma zapewnić przewagę kosztową w stosunku stacji podłączanych do sieci dystrybucyjnych. Ma się to przełożyć na niższą cenę wykorzystywanej do ładowania energii.

Realizowana koło Southampton instalacja będzie jednym z największych bateryjnych magazynów energii na Wyspach. Obecnie moc brytyjskich BESS (Battery Energy Storage Systems) szacuje się na 300 MW. Znajdują one zastosowanie w ramach świadczonych na rzecz National Grid usług regulacji sieci, a Wielka Brytania zyskuje miano europejskiego lidera w tym obszarze.

Miejsce, w którym powstanie pierwszy magazyn energii Pivot Power, znajduje się w sąsiedztwie autostrady M27, a brytyjska firma chce złożyć osobny wniosek o pozwolenie na postawienie w tym miejscu dużej stacji ładowania mogącej obsłużyć jednocześnie do 100 samochodów elektrycznych.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas